Barvy do kuchyně

Které barvy jsou do kuchyně vhodné? Takové, které v kuchyni působí příznivě na psychiku a udělají s prostoremprávě to, co potřebujeme. Třebaže si to většinou ani neuvědomíme, barevné ladění ovlivňuje naše vnímání daného prostoru. Čím menší místnost je, tím výrazněji mohou barvy zapůsobit. Protože právě kuchyně většinou patří mezi menší místnosti bytu, je barevné ladění o to důležitější.

Barvy a kuchyně

Obecně se hodí studené barvy, k optickému zvětšení prostoru volíme jejich světlé odstíny. Nejčastěji se doporučuje modrá barva, a to navzdory tvrzením, že modrá barva snižuje chuť k jídlu. V kuchyni působí svěže, čistě a rozšiřuje prostor. Vhodná je i zelená, kde oceníme výběr z řady odstínů. Zelená působí optimisticky, uklidňuje a snižuje napětí, navozuje pocit přírody. Často se setkáváme také se světlými odstíny žluté, případně oranžové, kterými se již dostáváme mezi teplé barvy.

Bílá, bílá jako sníh

O barvách v kuchyni hovoří i filozofie Feng – shui, podporující harmonii prostředí. Na rozdíl od obecných rad Feng – shui nedoporučuje do kuchyně opticky chladné barvy jako modrá a šedá, jež snižují chuť k jídlu. Příliš vhodné nejsou ani odstíny červené a oranžové, zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Přednost by měly dostat světlé, matné, teplé barvy – zvláště bílá, která je barvou čistoty.

Bílá má už od pradávna v našich kuchyních předplacené místo v předních řadách. Vyvolává v nás pozitivní pocity, je elegantní, dělá prostor vzdušnější, působí lehce a prostor projasňuje. Zejména v menších kuchyních, které mnohdy nemívají ani přímé denní osvětlení, je využití bílé výhodné. Různá struktura, lesk či mat, jí dodávají mnoho odstínů a rozdílný charakter. V kuchyni také dostávají přednost převážně bílé stěny, které vytvářejí nekomplikované pozadí jak pro kuchyňskou sestavu, tak pro vybavení.

Bílá je také velmi dobrou výchozí barvou pro další kombinování. Vhodnou volbou můžeme dosáhnout i neotřelých spojení. Zajímavě a elegantně působí například bílá s béžovou, příjemnou kombinací, kterou nikdy nic nezkazíte je bílá se světlým dřevem. Odvážnější se mohou pustit i do kontrastů s tmavými dřevinami, případně výraznou barvou. Menší prostor určitě oživí kombinace bílé a oranžové, případně žluté.

1

Vše už tady bylo

Designéři kuchyní to mají snadné – tato myšlenka se při návštěvě jakéhokoliv kuchyňského ostudia přímo nabízí. Na první pohled to skutečně vypadá, jako by v kuchyňském světě bylo možné cokoliv. Stejně jako v jiných oblastech interiérové tvorby, také tady ale všechno má svůj řád. V kuchyňských studiích by dlouhé minuty dokázali hovořit o nejoblíbenějších barvách, i o těch, které více podléhají módním vlivům.

Jaká bude právě pro nás nejvhodnější? Stejně jako ve všech ostatních částech bytu, ani tady neexistuje univerzální řešení. Kromě typu a velikosti místnosti máme i my svou vlastní představu barvy, která by se nám v kuchyni líbila. Jak je všechny sladit dohromady?

Začněme nábytkem

Barevnost kuchyně by měla začínat výběrem skříněk, pracovní desky a zadní stěny meziskříňkami. Tady jde módnost i nadčasovost ruku v ruce. Stále jsou nejžádanější kuchyňské sestavy ve velmi světlých tónech. Nejčastěji jsou kuchyně navrhovány v nejsvětlejších odstínech šedivé, béžové, zelené a v podobných barvách. Přednost dostávají kuchyně jednobarevné.

Druhou oblíbenou skupinu tvoří kuchyně s dekory dřevin v kombinaci s barevnými plochami laminovaného povrchu. Oblíbená a atraktivní je dýha z tmavé exotické dřeviny wenge v kombinaci s temně rubínovou, velmi zajímavá je třešeň doplněná plochami v krémové.

Třetí skupinu pak zahrnují kuchyňské sestavy v celkovém provedení z nejrůznějších dřevin. Nejoblíbenější jsou mořené duby. Zhruba před dvěma roky byla nabídka obohacena o kuchyňské moduly v provedení bělený dub. Je to v současnosti oblíbená úprava dřeviny, v které jsou nabízeny i další prvky vybavení – jídelní stoly, židle a podobně. Často žádaný je ořech smasivním rámečkem z vlysů a výplní z dýhy, kde dobře vynikne zajímavá strukutra dřeviny.

Kromě barvy vzhled kuchyně ovlivňuje i povrchová úprava skříněk. Nadčasový a praktický je matný povrch. Módní trendy preferují vysoký lesk. Kuchyňskou sestavu vždy doplňuje pracovní deska – kromě praktických vlastností se i ona značnou měrou podílí na celkovém dojmu z kuchyně. Výběr je skutečně obrovský a právě desítky nejrůznějších struktur a dekorů mohou svádět k tomu, abychom kuchyň překombinovali. Pokud jsme zvolili jednobarevnou kuchyň, je možné vybrat nápadnější pracovní desku. Je-li kuchyňská sestava kombinovaná ze dvou barev, či materiálů, doporučuje se pracovní deska méně nápadná v některé ze shodných barev. Ještě větší opatrnost radí bytový architekt při výběru zadní stěny mezi skříňkami. Střídmost je zde více než na místě. Optimální je, zvolíme-li barevně neutrální pozadí, které na sebe nebude poutat pozornost.

Spotřebiče zůstávají střízlivé

Vzpomeňme, jak jsme hovořili o nadčasové bílé, jako jediné z výrazně preferovaných barev kuchyňských sestav. Ještě poměrně nedávno to byla také jednoznačně nejžádanější barva kuchyňských spotřebičů. V poslední době stále více lidí dává přednost stříbřitým barvám nerezu. I když někteří výrobci na trh uvedli i spotřebiče v některých dalších, především pastelových barvách, jedná se spíše o okrajovou designovou záležiost. Jak je ze současných trendů patrné, nové spotřebiče se zaměřují především na střízlivý design s maximem velmi propracovaných a sofistikovaných funkcí, které reagují na současný životní styl.

Bílý kov na řadu způsobů

V mnoha případech jsou barvy ruku v ruce s materiály. O oblibě stříbřité, především matné barvy, související se současným trendem kuchyňských spotřebičů s nerezovou povrchovou úpravou, jsme se již zmínili. V kuchyni se s touto barvou setkáme také také na úchytech, velmi moderní jsou kovové uzavírací roletky skříněk. Bílý kov je také charakteristický pro prvky závěsných kuchyňských programů. Běžný je nerezový dřez s odkapávací plochou, případně sdigestoří. Barva bílého kovu velmi dobře ladí s chladnými teplými barvami.

Doplňky

Máte pocit, že vaše kuchyně, když jste ji viděli vystavenou v kuchyňském studiu, nebo ji znáte z katalogu, vypadala tak nějak honosněji?

Musíme si uvědomit, že v kuchyňských studiích jsou pracovní desky kuchyní bez většiny doplňků, které my na nich budeme mít běžně postavené. Právě mírný chaos kuchyňských doplňků, který my, každodenní uživatelé kuchyně přestáváme rychle vnímat jako něco nepatřičného, může dojem z jinak velmi hezké kuchyně ovlivnit. Kromě nesouladu tvarů i barev a problému zastavení pracovní plochy právě tyto drobnosti přitahují naši pozornost, která by měla patřit celkovému vjemu. Zamysleme se proto, jaké kuchyňské pomocníky skutečně musíme mít postaveny na pracovní ploše. Uvidíte, že kromě varné konvice, případně sady nožů ve stojany nic nepoužíváte tak často, aby bylo umístění na ploše nezbytné.

Rate this post
Stavebka.com
Logo