Bojlery

Teplou vodu dnes vyžadujeme ve svých domácnostech téměř všichni, protože ji obecně považujeme za základní životní potřebu. Ne vždy však máme možnost odebírat centrálně distribuovanou teplou vodu. Musíme tak volit vlastní zařízení pro ohřev vody.

Zejména pokud si pořizujete svůj první bojler, může se vám zdát výběr bojleru neboli ohřívače vody jako velmi složitý problém, ale následující řádky vám s touto lapálií pomohou! Nejprve je velmi důležité si položit několik základních otázek, abyste nakonec zvolili správně.

Jak vybrat bojler?

Konstrukce

Bojlerů, respektive ohřívačů vody je široká škála a hned na úvod bychom si měli ujasnit, který typ je pro nás ideální. V praxi rozlišujeme zásobníkové tlakové ohřívače vody, zásobníkové beztlakové ohřívače vody a průtokové ohřívače vody.

  • Zásobníkové tlakové ohřívače vody jsou nejpoužívanějším typem bojleru. Tento typ slouží k centrálnímu ohřevu vody pro celý byt nebo dům. Bývá zpravidla větší díky svému velkému objemu, a tak jej umisťujeme do sklepa, koupelny nebo kumbálu.
  • Zásobníkové beztlakové ohřívače vody se používají pro jeden zdroj vody a umisťuje se pod nebo nad umyvadlo či dřez, nejčastěji se používají na chatách a chalupách, kde nemáme dostatek místa, ale ani velké nároky na spotřebu teplé vody.
  • Průtokové ohřívače vody fungují na principu okamžitého ohřevu právě používané vody, jejich spotřeba energie je tedy velmi vysoká, protože nemají žádný zásobník na vodu. Využití průtokových ohřívačů je značně omezené už třeba kvůli kolísání teploty vody. Průtokové ohřívače vody se tak užívají zejména tam, kde se teplá voda používá příležitostně.

Velikosti

Většinu lidí však napadne jako první otázka, jak velký bojler by vlastně měli shánět. A proč by si měli pořizovat doporučenou velikost, není vždy lepší volit ten velký? Doporučená velikost bojleru je stanovena podle počtu lidí, kteří společně v domácnosti bydlí. V našem doporučení uvádíme, jak minimální kapacitu, tak i tu maximální doporučenou, protože nechceme, aby vám teplá voda během dne došla, ale příliš velký bojler se odrazí v účtech za energie. Nesmíme totiž zapomenout, že voda sama o sobě chladne a bojler ji stále ohřívá na požadovanou teplotu.

  • Obecně se pro domácnost, kde žijí maximálně dvě osoby doporučují bojlery o objemu větším než 50 litrů a menší než 120 l. Vždy samozřejmě záleží na individuální spotřebě, pokud si chcete každý den dát horkou vanu doporučíme vám samozřejmě větší variantu.
  • Domácnosti, které spolu sdílí 3 až 4 osoby, by se měly poohlédnout po bojlerech o kapacitě 120 až 200 l.
  • Větší domácnosti, třeba vícegenerační bydlení o více jak pěti členech pak zpravidla volí opravdu velké bojlery s kapacitou větší než 200 l.

Typy

Při výběru typu bojleru vybíráme z bojlerů kombinovaných, akumulačních, elektrických a samozřejmě také plynových. Každý z těchto typů má své výhody i nevýhody, a navíc se musíme podřídit energiím, které máme v dané lokalitě k dispozici.

  • Obecně můžeme říct, že nejrozšířenějším typem bojleru je bojler elektrický. Tento typ je vybaven topným tělesem, které rychle ohřeje vodu na požadovanou teplotu. Pořizovací ceny těchto ohřívačů vody jsou velmi příznivé.
  • Dalším velmi rozšířeným typem ohřívačů vody jsou plynové bojlery, tyto bojlery používáme tam, kde je samozřejmě zaveden zemní plyn. Vodu tedy ohříváme přímo zemním plynem a jsou skvělou volbou pro odběrná místa, kde je velká spotřeba vody. Velkou výhodou plynových bojlerů je jejich nezávislost, protože ohřev vody je zajištěn i při výpadku elektřiny.
  • Akumulační nádoby jsou a zároveň i nejsou specifickým typem ohřívačů vody, protože sami o sobě jsou vlastně pouhým zásobníkem na teplou vodu, která byla ohřáta teplem od kotlů nebo jiným zdrojem vytápění.
  • Kombinované bojlery využívají k ohřevu vody primárně elektřinu u těchto typů bojlerů však můžeme zvolit i druhý typ získávání energie pro ohřev. Může se jednat třeba o kotel na vytápění nebo solární zdroj energie. Bohužel tyto výhody jsou výrazně zastíněny vysokou pořizovací cenou tohoto bojleru.

Umístění

Obecně se doporučuje umístit bojler, co nejblíže k primárnímu odběrnému místu, protože teplota vody samozřejmě cestou od bojleru ke kohoutku klesá. Každý nejlépe známe své návyky, a tak víme, zda bojler umístíme v koupelně, protože teplou vodu potřebujeme zejména tam. Někdo má však velkou spotřebu teplé vody v kuchyni, zejména pokud nepoužívá myčku nádobí a bojler by tak měl umístit co nejblíže ke kuchyni.

Samozřejmě, že je zcela běžné umístit bojler tam, kde je na něj dostatek místa, pak už je však vhodné zvážit, zda by nebylo vhodné jej doplnit malým ohřívačem vody v nejvzdálenějších odběrových místech. Dlouho tekoucí ledová voda ve sprše není zrovna ničím příjemným.

Tvary

Za základní tvary bojlerů považujeme bojlery vertikální a horizontální. Nemluvíme tak vlastně o jejich tvaru i když je tak tento parametr nazývá, ale o jejich umístění.

  • Vertikální bojlery, se kterými se setkáváme nejčastěji, umisťujeme tam, kde máme dostatek místa. Vertikální bojler má tu výhodu, že se zde tolik nemísí teplá a studená voda.
  • Horizontální bojlery, tedy bojlery na ležato umísťujeme zejména do malých prostor – může se jednat třeba o prostor ve skříni pod umyvadlem.

Rychlost ohřevu

Rychlost ohřevu vody je při výběru bojleru velmi důležitým ukazatelem. Při výběru bojleru bychom totiž neměli zapomínat na to, že ohřev vody vždy nějakou dobu trvá. Pokud bychom si vzali jako příklad 200 litrový bojler a chtěli bychom vodu ohřát o 50 °C, budeme na tuto teplotu při běžném příkonu 2 000 W čekat téměř šest hodin. Je tedy důležité předem zvážit, zda opravdu potřebujete tak velký bojler, aby pro vás nebyl předimenzovaný a případně se poohlédnout po výkonnějším bojleru.

Zátěžový profil

S rychlostí ohřevu a objemem úzce souvisí jeden z parametrů, který musí být povinně uváděn u každého bojleru. Jedná se o tzv. zátěžový profil, který je ukazatelem, kam je daný bojler vhodný, respektive pro jakou zátěž je ideální. Zátěžové profily jsou značeny podobně jako velikosti oblečení od 3XS až po 4XL, přičemž 3XS je vhodný tak pro jednu výlevku a bojler 4XL už dostačuje pro průmyslový areál.

Funkce a příslušenství

Samozřejmě, že primární funkcí bojleru, jak jsme již výše uvedli je ohřev vody. Nyní se však budeme zabývat příslušenstvím a jeho funkcemi včetně nadstandardních funkcí vyšších modelů.

  • Pojistný ventil je ventil, který obsahuje zpětnou klapku, která brání protlačení vody zpět do vodovodního řádu. K tomu by mohlo dojít, protože voda při ohřívání zvyšuje svůj objem. Objem vody se při ohřevu může zvýšit o 1 a 2 %, tato přebytečná voda pak správně odkapává z pojistného ventilu. Při velkoobjemových nádobách se doporučuje používat expanzní nádobu, kterou je možné namontovat mezi bojler a pojistný ventil. Při objemu bojleru 200 l, byste totiž díky expanzivním vlastnostem vody přišli až o 4 litry vody během jednoho ohřevu.
  • Kvalitní izolace bojleru je velmi důležitá, protože pomáhá s delším udržením požadované teploty vody. Díky tomu můžete ušetřit na energiích a nebudete mnohdy ani potřebovat příliš velký bojler.
  • Přímé topení znamená u bojlerů, že topné těleso je umístěno přímo v prostoru bojleru, podobně jako tomu bylo u starších rychlovarných konvic.
  • Suchá topná patrona je typ topného tělesa, které je umístěno do příruby bojleru a k vlastnímu ohřevu vody dochází přes tělo příruby.
  • Termostat slouží k regulaci teploty vody, přesněji k nastavení teploty, na jakou má být voda ohřívána. U základních modelů bojlerů se setkáváme s manuálními termostaty ve formě termostatické hlavice. Vyšší třídy bojlerů pak již dnes disponují digitálním termostatem, který ukazuje i aktuální teplotu vody a za jak dlouho bude voda ohřáta na zadanou teplotu.
  • Funkce ochrany proti nízké teplotě slouží k ochraně vlastního bojleru, pokud teplota klesne na 5 °C, začne se voda v bojleru zahřívat, aby nedošlo k jeho zamrznutí. Tato funkce je dostupná u vyšších řad a bojler musí být samozřejmě připojen ke zdroji energie.
  • Funkce Anti-Legionella je rovněž funkcí u vyšších tříd bojlerů a její základní funkcí je dezinfekce vody. Pokud za poslední měsíc nebyla voda ani jednou ohřáta na teplotu 70 °C, sama se na tuto teplotu automaticky jednou měsíčně ohřeje.
  • Funkce ECOTronic je funkcí dostupnou zejména u vyšších tříd bojlerů a jedná se především o úspornou funkci, protože na základě vašeho dlouhodobého hospodaření s teplou vodou nastaví bojler ideální rozmezí teplot. Nemusíte tak již bojler ručně nastavovat a on za vás hlídá, abyste neohřívali vodu na příliš vysokou nebo nízkou teplotu.

Údržba bojleru

Ačkoli se mnoho lidí vůbec o údržbu bojleru nestará, je důležité si uvědomit, že tak jako ve vaší rychlovarné konvici, tak i v bojleru vzniká nános vodního kamene. Tenká vrstva vodního kamene v provozu bojleru samozřejmě nevadí, ale čím je vrstva silnější, tím více energie pro ohřev vody spotřebujete, a navíc se tím zkracuje životnost vašeho bojleru. Topné těleso se prostě pod velkým nánosem vodního kamene spálí, protože vodní kámen není tak vodivý jako voda.

Jak často bojler čistit?

Pravidelnost čištění bojleru závisí na kvalitě vody v dané lokalitě, obecně se však doporučuje čistit bojler, alespoň jednou za dva roky. Kdy je vhodné zároveň vyměnit třeba i těsnění na přírubě. Jiní odborníci z branže zase říkají, že je nutné bojleru naslouchat a když bojler začne při ohřevu lehce pískat je na čase jej vyčistit.

Jak vyčistit bojler?

Čistění bojleru svépomocí není nijak náročné, je však důležité dodržet následující postup krok za krokem.  Nejdůležitější otázkou samozřejmě je, jak vypustit bojler.

  1. Nejprve je nutné vypnout všechna elektrická topná tělesa, která jsou v ohřívači vody, můžeme říct, že je nutné bojler odpojit od zdroje energie.
  2. Následně je nutné uzavřít přívody vody do bojleru
  3. Nyní otevřete kohoutek teplé vody, kdekoli v domě – tedy za předpokladu, že všechny kohoutky jsou napojeny na tomto ohřívači vody.
  4. Dále je nutné umístit dostatečně velkou nádobu na vodu pod vyústění vypouštěcího ventilu. Pokud máte větší zásobník na vodu je vhodnější svést vodu přímo do odpadu.
  5. Nyní můžete otevřít vypouštěcí ventil bojleru.
  6. Pokud jste nenašli vypouštěcí ventil, můžete bojler vypustit přes odlehčovací ventil, který najdete na pojistném ventilu.
  7. Po úplném vypuštění vody všechny kohouty opět zavřete.
  8. Teď již můžete otevřít zásobník a zkontrolovat usazeniny:
    1. pokud jsou usazeniny měkké je možné je očistit proudem vody.
    2. jestliže jsou usazeniny zatvrdlé použijte k jejich odstranění dřevěné nebo plastový nástroj a postupujte opatrně, abyste nepoškodili smaltování nádoby.
  9. Po vyčištění nádoby, nádobu uzavřete a zkontrolujte, zda těsní.
  10. Otevřete přívod vody do bojleru, znovu zkontrolujte, zda bojler opravdu těsní a nikde nekape.
  11. Po napuštění bojleru jej můžete znovu zapnout.

Nejznámější značky

Na trhu je dnes nepřeberné množství značek ohřívačů vody, mezi ty neznámější jistě patří bojlery značky Dražice, které koupíte nejen ve specializovaných prodejnách, ale také v řadě hobbymarketů a e-shopů. České bojlery značky Dražice jsou nejčastěji elektrické, ale využívají pro ohřev vody i solární energii nebo energii z tepelných čerpadel.

Další velmi známou značkou je Tatramat, která také nabízí bojlery pro elektrický ohřev vody, dále možnost využít solární energii a tepelného vrtu.

Mezi levnější, ale špičkové výrobce elektrických a kombinovaných bojlerů pak jistě patří také značka Ariston.

V případě plynových bojlerů jsou pak nejoblíbenějšími značkami Hajdu, Endra a sestavy BAXI.

Ceny

Ceny bojlerů jsou velmi rozdílné, můžete sehnat opravdu malý bojler za 2 000 Kč, ale také velký bojler s kapacitou 800 litrů s pořizovací cenou hodně přes 100 000 Kč. Cena bojleru se odvíjí na základě našich požadavků na jeho obsah, zdroj energie, příkon energie, pokročilých funkcích bojleru, značce a použitém materiálu. Zobecnit tak cenovou relaci je takřka nemožné.

5/5 - (3 votes)

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo