Bydlení podle Feng Shui – rady, tipy, zkušenosti

Feng Shui je podle staré čínštiny udržování vody (shui) a vítětru (feng) ve správné rovnováze. Voda patří mezi jeden z nejdůležitějších zdrojů zemské energie pro život lidí, zvířat, rostlin. Vítr je zdrojem energie z nebes. Tyto elementy udržované v rovnováze pomáhají lidem, ale mohou člověku i uškodit – povodně, divoká voda, vichřice. Feng Shui vám pomůže nastolit harmonii energií, dokáže zlepšit životní situaci, zdraví a lidské vztahy.

V této době stále častěji objevuje aplikace feng shui v úpravách domů, bytů a zahrad. Feng shui se snaží lidem pomoci, aby se cítili dobře. Jestli chcete nabírat ze své domácnosti více energie, tak si přečtěte o konkrétních detailech.

Podívejte se na několik tipů, jak vhodně uspořádat některé prvky domu a čeho se vyvarovat v místnostech a okolí.

V okolí domu

Hlavním důrazem feng shui je, aby byla cesta k vašemu domu naprosto čistá a volná. Všechny objekty, které jsou v její blízkosti např. květiny, živé ploty a květináče by měli být ve skvělém stavu. Chodník k vašemu domu by neměl být znečištěný ani poškozený. Zároveň by měl být kvalitně osvětlený, aby návštěvníci viděli cestu. Umístění dveří není také snadné. Vstupní dveře by neměly být umístěny proti lampě nebo stromu. To by působilo negativním způsobem. Také by dveře neměly být proti ložnici, toaletě nebo kuchyni.

Doma

Nejdůležitější věcí je pořádek, který je v domě velice důležitý. Často se stává, že je spíše nepořádek všude tam, kam se podíváte a je těžké se mu vyhnout. Kolik máte doma šuplíků plných věcí, které nepoužíváte? Je jich určitě dost.

Pokud chcete podpořit hladký tok Chi, tak musíte odstranit veškeré formy nepořádku – odpadky, batohy, tašky, oblečení, časopisy a další. Vyčistit byste měli i prostory za lednicí, skřínkami a police s knihami. Všechny místa, která nejsou přístupná a kterým v denním shonu nevěnujete příliš pozornosti.

Platí to i pro emocionální pořádek. Staré fotografie příjdou pryč. Ty co vám připomínají bývalého přítele nebo někoho, kdo vám ublížil. Všechny staré zbytečnosti nahraďte novými věcmi a čerstvé rostliny budou také přínosem. Řezané rostliny nejsou ale příliš ideální, z nich totiž uniká Chi a uschlé rostliny v sobě nemají vůbec žádnou energii. Jsou pouze na chytání prachu. Nejlépe volte rostliny se zakulacenými listy, které mají tvar jako penízky.

Okna

Pokud máte na oknech okenice, tak by se měli vždy otvírat ven. Máte pověšené vevnitř závěsy? Jestli ano, tak by měly být roztažené ke stranám, aby nebránily průniku světla. Na noc vždy závěsy zatahujte, protože otevřené okno symbolizuje smůlu. Závěsy by měly být vyrobené z více materiálů, ladit k sobě a samozřejmostí je, aby byly vždy čisté.

Osvětlení

Předně byste se měli vyhnout ostrému osvětlení a nestíněným žárovkám, tlumené osvětlení je mnohem lepší. Zrcadla by měla být čistá a umístěná tak, aby byla ve výšce hlavy. Ideální je oválný tvar a bez zbytečných ozdob, nejlépe jednoduchého stylu.

Barvy

Mezi nejoblíbenější barvy ve feng shui patří červená, bílá, černá a zlatá. Proto jejich kombinace používejte kdykoliv a kdekoliv, s těmito barvami svému bydlení jen prospějete.

Dveře a schodiště

Dveře patří ve feng shui mezi velmi podstatný prvek, protože umožňují proudění Chi z místnosti do místnosti. Pokud je s dveřmi nějaký problém např. vržou nebo váznou, tak vzniká podráždění a nepohodlí, které se projevuje po celém domě.

Dalším významným prvkem je schodiště, protože Chi proudí domem nahoru a dolu právě po schodišti. Jestli jsou schody velmi blízko vchodovým dveřím, tak vzniká nebezpečí, že bude Chi unikat z domu ven. Ideálním tvarem schodiště je zahnuté, dávejte si pozor na spirálovité, to je problémové.

Pokud je schodiště otevřené, tak Chi uniká mezi jednotlivými schody a nedostane se do horních pater, která jsou bez energie.

Koupelna a toaleta

Vždy, když je to možné, tak zavírejte dveře do koupelny. Další věc je, že byste měli vždy sklápět záchodové prkénko dolů. Prkýnko vzhůru totiž vede k úniku pozitivní energi ven z domu.

Obývací pokoj

Především v obývacím pokoji si dejte pozor, aby zde nebyly výklenky a rohy. Jsou to velice často jakási „mrtvá místa“ a Chi zde proudí jen minimálně. Jestli se jich nemůžete vyvarovat, tak se je snažte aspoň oživit pomocí lampy, rostlin nebo akvária.

Obývací pokoj podle feng shui

Mezi nejvhodnější variantu, jak umístit nábytek dle pravidel feng shui je postavení do křivky, kruhu nebo osmihranu. Sedačku nasměrujte vždy směrem ke dveřím. Celkově by pokoje neměli být přeplněny nábytkem a přesvědčte se, zda k sobě jednotlivé kousky nábytku jdou a nejsou odlišných velikostí.

Ustředním bodem obývacího pokoje dle feng shui je krb, protože je symbolem pohybu a pohyb pomáhá toku Chi. A nejvhodnějším místem pro umístění krbu je roh pokoje. To umožňuje volný tok energie.

Nesmí se zapomínat také na osvětlení pokoje. Tip: Tmavá místa můžete prosvětlit i pomocí zrcadel a rostlin.

Jídelna

Nevhodné je jídelnu umístit vedle vchodových dveří. Místo pro čestného hosta by mělo být umístěno čelem ke dveřím. Jídelní stůl by měl být nejlépe oválného tvaru nebo osmihranný a hlavní je, aby kolem něho bylo dostatečně místa k volnému pohybu.

Ložnice

V ložnici neumisťujte postel do přímé linie s dveřmi a naproti posteli nevěšte zrcadlo.

Mohl by vás zajímat také článek o tom, jak zařídit dětský pokoj podle feng shui.

5/5 - (3 votes)
Stavebka.com
Logo