Dřevěné terasy

Jít jen tak naboso zevnitř ven je nádherný pocit. Dřevěné terasy jsou nejpřirozenějším pojítkem mezi domem a zahradou. Případně mít byt s terasou. Určitě je příjemné mít možnost užít si snídani, když už ne v zahradě, tak alespoň pod širým nebem. A co ještě teplé letní večery, kdy se nám nechce být zavření doma, mezi čtyřmi stěnami. V takových případech je terasa ideální. Ať to vezmeme z kteréhokoliv pohledu terasa je vždy přínosem, ať už v bytě nebo v zahradě.

Dřevěné terasy jsou nejpřirozenějším spojením mezi domem a zahradou, rozšiřují obytný prostor ven až do zeleně. Nezáleží na tom jaké dřevo na terasy si vyberete, přírodní materiál si v horkých letních dnech vezme přesně to správné množství tepla a je příjemný i v chladném počasí. Komfortní a pohodlný výstup do zahrady vám zajistí stálé spojení s přírodou.

Proč dřevo?

 • Dřevo nabízí výhody ve více pohledech. Je to v praxí otestováný materiál, s jasnými ekologickými výhodami oproti ostatním materiálům.
 • Dřevo je obnovitelný přírodní zdroj a jeho produkce není spojena s tvorbou toxinů nebo vysoké energetické potřeby jako u hliníku nebo plastů.
 • Dřevo dokáže v oblasti stavebnictví skloubit požadavky projektanta, architekta, stavitele i uživatele.

Plánování dřevěné terasy:

Pokud jsme se rozhodli pro terasu, měli bychom si ujasnit jakou velikost terasy potřebujeme, na jaké aktivity bude sloužit a kolik osob se má na ní zdržovat. Jako druhé bychom si měli určit orientaci na světové strany.

Terasa směrem na sever nebude nikdy příjemným místem na posezení. Uvědomme si, že většina lidí se vrací z práce odpoledne nebo v podvečer a chce posedět na terase, která je oslněná, proto se obecně doporučuje orientovat terasu na západ nebo jihozápad.

Podle výšky investice, kterou jsme ochotni investovat do nové terasy se rozhodneme pro domácí (levnější), nebo exotické (dražší) dřevo. Dále je třeba myslet na to, že většina starších rodinných domů nebo nově stavěných bytů s terasami má povětšinou nízké standardy. Nepatří k nim vývod na vodu ani elektrická zásuvka vyvedená na terasu. Právě to jsou prvky, které jsou nutné pro zpříjemnění jejího používání.

drevena_terasa

Domácí dřeviny, exotické dřeviny

Abychom domácí dřeviny mohli použít v exteriéru a abychom jim dali dostatečnou životnost musíme je ošetřovat různými ochrannými procesy. Přirozená odolnost mnoha tropických dřevin znamená, že dřevo nemusí být dodatečně ošetřováno z hlediska jeho dlouhodobé životnosti. Exotické druhy dřeva mají lepší vlastnosti než ty tuzemské, zejména co se týče životnosti a odolnosti vůči vodě, ale jsou také podstatně dražší a dopravou z dalekých zemí často zatěžují životní prostředí víc, než jsme si ochotni připustit. Ale například akát, olše či dub patří k odolným druhům a jsou levnější alternativou pro naši terasu.

Na povrchu dřevěné podlahy (domácí dřevo i exotické dřevo) se objevují malé trhliny v suchém období, není to vada, protože ve vlhčím období se zvýší vlhkost ve dřevě a většina trhlinek se uzavře. Tyto trhliny se objevují občasně v závislosti na dřevině jako např. Massaranduba, Muiracatiara a Itauba. Mnohem méně se trhlinky objevují na dřevinách jako Teak, Cumaru, Ipe, Jatoba a Pique a Cedr.

Výhody dřevěné terasy:

 • dřevo se v létě nenahřívá v takové míře jako ostatní materiály (např. kámen, kov, keramika) a naopak, v zimě není tak studené
 • nenapodobitelně harmonický pocit při kráčení po terase a harmonie přírodního produktu s okolím
 • dřevěné rošty bývají volně položeny a snadno se vyměňují
 • dřevo po dešti rychleji vyschne než jiné materiály (keramika, beton, plast)
 • díky elasticitě nehrozí za silnějších mrazů jeho poškození

Nevýhody dřevěné terasy:

 • možné zešedivění povrchu, avšak při správném ošetřování olejováním si dřevo lépe udržuje svou přirozenou barevnost
 • sklon k zvlnění jako důsledek pracování vnitřních uzavřených buněk
 • otevírání trhlinek na povrchu v závislosti na suchém nebo vlhkém období
 • vrůsty ve dřevě jako přirozená součást vývoje stromu
 • barevné rozdíly charakteristické pro každou dřevinu

Závěr

Představte si slunečný letní den, sedíte na své nové terase v pohodlném křesle, povídáte si s přáteli, popíjíte víno a k tomu grilujete samé pochoutky. Teď už jen mít tu terasu …

Rate this post
Stavebka.com
Logo