Feng Shui nástroje a Wabi Sabi

Přijdete do krásné místnosti a okamžitě cítíte klidné prostředí a příjemný klid. Pokoj vyzařuje pohodlí, které vás nutí zůstat. Tyto pocity, které poskytuje můžeme shrnout jedním slovem – harmonie. Většina z nás by řekla, že tu bydlí osoba s citem pro design a estetiku. Není tomu zcela tak, i když architektura hraje významnou roli v proporcích, lehkých a jemných detailech interiéru. Lena Adele Alinders se rozhodla najít cestu ke svému harmonickému domovu ve Stockholmu, podle nástrojů Feng Shui a Wabi Sabi.

Feng Shui

„Jako buddhista, jsem si vybrala Feng Shui a Wabi Sabi jako moje hlavní životní zásady“, říká Lena. „Feng Shui jako doktrína vznikla v Číně a Indii, popisuje, jak jsme všichni ovlivněni svým prostředím. Platí to jak pro nábytek, barvy, osvětlení, zvuk, vůni, tak i pro ten nejmenší detail namalovaný na obraze. Výchozím bodem je víra v okolní energie, které na nás ovlivňují. Musíme se tedy naučit žít v harmonii a komunikovat s touto energií přes své životní prostředí. Hlavními nástroji této vůle je pět prvků a yin yang. Pokud vznikne rovnováha mezi těmito prvky, naše vitalita vzkvétá“.

Feng Shui

Byt je jen něco málo přes sto čtverečních metrů s velkým ateliérem, který zabírá téměř polovinu prostoru. Kancelář, jídelna, studio, posezení, prostor pro jógu a pokoj pro hosty, vše v jednom, avšak nikoliv současně. „Yin a yang jsou protiklady, které navzájem spolupracují tak, jako černá a bílá, silné a slabé, ženské a mužské. Wabi Sabi má zase základ v přírodě, v nadčasové kráse a opotřebení, které mu přidává další rozměr, nevnímá ho jako něco negativního“.

Feng Shui

„Jako buddhista, dobře vím, že vše je v pohybu, a místo toho, abych šla proti, budu se pohybovat ve směru proudu. Trochu méně bojuji“. Většinu zařízení bytu vybrala majitelka v bílé a černé, v yin-yang. Velký gauč položila intuitivní úhlopříčně před kamna v otevřené místnosti, zde praktikuje svou každodenní meditaci. „Až mnohem později jsem četla, jak je pro harmonii a mír důležité centrální umístění. Přesně tam, kde jsem položila pohovku! Místo, kde se cítím tak dobře“.

Feng-Shui-nástroje-a-Wabi-Sabi2

Zde jsou další rozměry zařízení. Orientální součást dekorace je pro nás sotva viditelná, pro majitelku je však důležitá. Po dobu deseti let žila na koňské farmě, což zanechává rovněž své stopy v této nádherné oáze městské džungle.

Feng Shui

Rate this post
Stavebka.com
Logo