Inovace pro funkční a moderní střechu

Jakousi korunou krásy každého domu je střecha. Její řešení musí odpovídat vysokým kritériím na funkčnost a zároveň držet krok s moderními trendy v architektuře. Tomu předchází správná volba střešní krytiny. V současnosti je na trhu celá řada různých střešních krytin, které se od sebe liší materiálovým provedením, formátem, váhou či způsobem kladení. Jejich výběr závisí zejména na místních zvyklostech a na tvaru a sklonu střechy, ale stále častěji je hlavním kritériem optimální poměr ceny a životnosti. Mezi nejtradičnější krytiny patří keramické tašky, které se vyznačují vysokou odolností, pevností, dlouhou životností a vyrábějí se v desítkách různých tvarových variací, které se odlišují finální strukturou střechy. Modernější a o něco levnější alternativu s podobnými vlastnostmi představují betonové tašky. Přesto, že v obou případech se jedná o neohroženou klasiku, která obstála ve zkoušce času, vývoj keramické ani betonové krytiny se stále nezastavil. Na jedné straně směřuje ke zvyšování užitných vlastností a na té druhé se snaží udržet krok s aktuálními trendy a styly.

0145a_AM_REF_Seg_nr

Atelierhaus_Ddorf_10x15_01

Eternit_Dachplatten_Preis_2008

Eternit_OS_76

Foto_OS_01

Vylepšené keramické a betonové tašky

Z hlediska užitných vlastností se vylepšení nejčastěji týkají povrchu tašek. Keramická krytina se, kromě klasického provedení s přírodním povrchem, vyrábí i s povrchovou úpravou engobováním (pololesklá barevná úprava) nebo glazováním (lesklá barevná úprava), které upravují barvu krytiny a zároveň zlepšují jejich samočisticí schopnosti a odolnost vůči UV záření. V případě betonových tašek se hledají řešení, jak zajistit stálobarevnost a lepší odolnost vůči nečistotám, aby se dlouhodobě zachoval jejich dobrý vzhled. Loni se například objevila nová povrchová úprava „Duratop“ se kterou přišel výrobce střešní krytiny Euronit. Tato povrchová úprava je tvořena speciální akrylovou barvou, která zajišťuje zvýšenou odolnost proti pronikání a usazování znečištění na povrchu střešní krytiny a maximalizuje přirozený čistící vliv deště. Krytina si tak automaticky zachovává čistotu povrchu po dlouhou dobu bez dodatečných zásahů a údržby. Vylepšené tašky se kromě toho vyznačují vyšší mírou odolnosti proti UV záření, díky čemuž si zachovávají intenzivní barvy po dlouhá léta.

Pokud jde o design, moderní trendy si vyžádaly mírný odklon od klasiky. Kromě vlnitých nebo jinak tvarovaných druhů krytin možná už i v segmentech keramických a betonových krytin najít velmi moderně působící ploché tašky, které perfektně korespondují minimalistickým stylem. Jako příklad lze uvést keramickou krytinu Creaton Domino nebo betonovou krytinu Euronit Kapstadt. Lze pozorovat i rozšíření škály barevnosti a formy lesklých, matných nebo strukturovaných povrchových úprav, které dodají stavbě punc jedinečnosti. U keramických krytin, více výrobců přišlo i s další inovací: s maxi formátem XXL, které přinášejí úsporu času při pokrývačských pracích, ale i nižší cenu za materiál v přepočtu na čtvereční metr krytiny. „Spotřeba velkoformátových tašek je již od 8,1 ks/m2. Pro srovnání, spotřeba při klasickém typu tašek se pohybuje mezi 11 až 18ks/m2 a při bobrovce je to přes 30ks/m2, „uvádí odbornice na střešní krytiny Eva Kovačovičová ze společnosti EBM Co.

Pěkné a úsporné vláknocementové šablony

Vysoce funkční a ekonomicky výhodné řešení skládané střešní krytiny představují maloformátové šablony z vláknocementu. V porovnání s keramickou nebo betonovou krytinou je vláknocement mnohem lehčí, což je výhodou zejména z hlediska nižšího zatížení střešní konstrukce. Jsou proto vhodnou volbou např.. při rekonstrukcích starších střech, kde při jejich použití není nutné posilovat krov. Vzhledem k jejich cenovou výhodnost jsou však vláknocementové šablony stále častěji používány iu nových budovách. Z hlediska technických parametrů a ceny představují trvalejší a zároveň atraktivní alternativu k falcovaným, ale i profilovaným plechovým krytinám. Vláknocementová krytina známá v minulosti pod názvem Eternit, dnes se svým vylepšeným a zdravotně nezávadným složením, představuje moderní, ekonomickou a zároveň ekologickou volbou řešení střechy.

„V současnosti se na výrobu Eternitu používají speciální polyvinylalkoholové (PVA) vlákna, které se běžně používají také v textilním průmyslu. Vyznačují se vysokou pevností, výbornou přilnavostí k materiálům, jako jsou cement, guma a podobně, vysokou odolností proti zásaditému prostředí a především zdravotní nezávadností, „uvádí Eva Kovačovičová. Eternit je pevný a zároveň pružný, odolává kyselým dešťům, UV záření a dobře tlumí zvuk. Nezanedbatelná je jeho vysoká estetická úroveň, srovnatelná s přírodní břidlicí. Díky svému jednoduchému a hladovému povrchu v módních odstínech šedé barvy, jsou na využití při novostavbách předurčeny maloplošné šablony Eternit Dacora. Vyznačují univerzálností a vysokou flexibilitou při kladení a řešení detailů, což se cení především při řešení okrajových konstrukčních prvků. Šablony Eternit Dacora je možné použít i na obložení svislých ploch (ať už jde o komíny, vikýře nebo stěny) av závislosti na architektonického záměru je jimi možné obložit celou fasádu, čímž se dosáhne moderní, „monolitický“ vzhled budovy.

Rate this post
Stavebka.com
Logo