Inteligentní domácnosti umí téměř vše

Chtěli byste jedním dotykem doma ovládat osvětlení, teplotu, zavlažování zahrady, větrání či zavírání dveří? Přes smartphone, tablet či počítač můžete v domácnosti na dálku řídit téměř vše.

Rozhodli jste se podívat na film? Vaše inteligentní domácnost automaticky zatáhne žaluzie, zapne televizor a vypne nebo ztlumí hlavní osvětlení. Chystáte se na delší dovolenou? V tomto případě doporučujeme nastavit si automatické průběžné zapínání a vypínání světel, které navozuje dojem, že jste doma a vaše nepřítomnost neláká potenciální zloděje.

Monitoring zámku či otevření oken a dveří vás upozorní, když něco není v pořádku, například pokud při odchodu zapomenete zamknout dveře nebo se v prostoru vyskytne nějaký subjekt. Takto zabezpečený prostor navíc neustále monitorují kouřové detektory a detektory úniku vody, které na nehody upozorní dříve, než dojde k vytopení sousedů nebo k požáru.

Inteligentní bydlení sleduje i počasí

V případě vaší delší nepřítomnosti v domácnosti se topení dá nastavit do úsporného režimu. Při příchodu domů ho stačí prostřednictvím smartphonu zapnout zpět na vyhovující teplotu, a to pro každý pokoj zvlášť. Na topení se dá takto ušetřit až 30 procent nákladů.

Automatizovat se dá už téměř všechno. Inteligentní domácnost za vás sleduje i počasí. Za teplého slunečného dne se žaluzie nakloní do takového úhlu, aby teplo pronikalo dovnitř co nejideálněji, přičemž teplotní senzory automaticky vypínají vytápění. A naopak, žaluzie se stáhnou, pokud hrozí, že se byt přehřeje.

Kolik stojí IQ v domácnosti?

Existuje dokonce i možnost automatického větrání, které funguje na principu měření množství oxidu uhličitého v prostoru. V případě překročení přijatelného množství se prostor vyvětrá až do okamžiku, dokud obsah kyslíku bude dostatečný. A zahrada? Zavlažovací systém propojený s internetovou předpovědí počasí se zapne tehdy, jestliže se nepředpokládají srážky. Funkce je možné kdykoli měnit, přesně podle vašich potřeb.

Nemluvíme přitom o futuristických vizích dostupných pouze pro solventnejší. Investice do ovládání teploty a osvětlení pro třípokojový byt představuje přibližně 45 000 Kč a je tedy dostupná téměř pro každého, kdo si chce zjednodušit život. Investice do zvýšení IQ domácnosti se vám díky úspoře energií vrátí zpět. Navíc s instalací nejsou téměř žádné starosti. Je snadná a rychlá, bez prachu a vrtání.

Rate this post
Stavebka.com
Logo