Jak vybrat bazén? – rady, typy, zkušenosti

Patříte mezi majitele rodinného domu se zahradou? Tak to vás už určitě napadla myšlenka bazénu. Hlavně v letních měsících, kdy se člověk velice rád osvěží a zaplave si, kdy se mu jen chce. Rozhodnou se pro bazén není jednoduché. Jak se dobře orientovat ve velkém množství bazénů a co musíte brát v úvahu, když se pro bazén rozhodnete si popíšeme v tomto článku.

Podstatná rozhodnutí

Když se řekne bazén, tak to není levná záležitost. Bazén je finančně náročnou a dlouhodobou záležitostí. Než začnete bazén vybírat, tak si odpovězte na následujících několik otázek. Ty omezí výběr a zabraní, abyste vybrali špatný typ.

  • Jaké máte finanční možnosti?
  • Kdo a jak často bude bazén využívat?
  • Jaká jsou od bazénu očekávání?
  • Jak dlouho bude bazén využíván?

Jaký typ bazénu zvolit?

Aktuálně je možné na trhu sehnat 3 typy bazénů. Každý z těchto typů nabídne jiné využití a na své výhody i nevýhody.

  • Nadzemní bazény
  • Polozapuštěný bazény
  • Zapuštěný bazény

Nadzemní bazény

Právě nadzemní bazény se řadí mezi nejlevnější variantu. Velice často patří mezi první typ bazénu, který lidé vybírají, aby vyzkoušeli, jestli bazén využijí. Montáž tohoto typu bazénu je nenáročná a mezi velkou výhodu patří to, že se nemusí dělat žádné teréní úpravy.

nadzemni_bazen_kruh_1200x726

Dalším pozitivem je mobilita, bazén se dá lehce přesunout do jiné části zahrady. Tento typ bazénu je vhodným řešením pro rodiny s dětmi, které bazén chtějí právě kvůli dětem. Jde o přechodné řešení u kterého nehrozí, že dítě spadne do vody.

Polozapuštěné bazény

Bazény tohoto typu jsou jakýmsi kompromisem mezi nadzemními a zapuštěnými bazény. Do země je zapuštěna pouze část bazénu, ta se obsype betonem. Právě proto se hodí i do lehce svahovitého terénu. Co se týče financí, tak je také mezi nadzemními a zapuštěnými bazény.

zahradni-bazeny

Zapuštěné bazény

Nejen do venkovních prostor, ale i do interiéru se hodí zapuštěné bazény. Největší výhodou je, že nezasahují do rázu zahrady a ničím nenarušují vzhled zahrady. Zapuštěné bazény patří mezi finančně nejnáročnější typ. Mají ale multifunkční využití, lze bazén obohatit o protiproud, masážní trysky nebo prvky vířivé vany.

zapusteny-bazen

Dalším pozitivem je, že se dají zapuštěné bazény lehce zastřešit. To vám pomůže prodloužit sezónu vhodnou pro koupání až o několik měsíců. V dnešní době lze na trhu nalézt celou řadu zastřešení. Můžete dbát na estetický vzhled nebo další možnosti využití.

Jakou zvolit velikost?

Při výběru velikosti bazénu bude muset dbát v úvahu několik faktorů. Jednou z nejdůležitějších věcí je finanční obnos, který budete do výstavby investovat. Další věcí je to, k čemu bude bazén využíván. Jestli ke kondičnímu plavání stačí malý bazén s protiproudem. K zábavě a osvěžení je vhodný větší bazén. Zaleží také na prostoru, který můžete bazénu obětovat.

Hloubka

Většinou vám všude doporučí, že k plavání postačí hloubka bazénu okolo 1,2 metru. Zaleží také na věku a schopnostech jednotlivých plavců, kteří budou v bazénu plavat. Malé děti využijí hloubku maximálně 1 metr. Když se děti naučí plavat, tak hloubka již nebude stačit.

Výběr vhodného místa

Jak se doba vyvíjí, tak je možné bazén umístit téměř do jakéhokoliv terénu. Důležité ale je, aby byl bazén v blízkosti vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Nejvhodnější je umístit bazén na jižní stranu, kde pravidelně svítí slunce. Vybírejte tak, aby nebyl bazén ničím zastíněn.

Okolo bazénu by měl být dostatek místa pro umístění filtračního zařízení a další techniky, např. protiproud nebo zastřešení. Myslete i na to, kam umístit živý plot nebo stínění, která vám přinese soukromí.

Tip: K pravidelnému čištění bazénu můžete využít bazénový vysavač. Přehledný návod, kde najdete na co si dát pozor při výběru bazénového vysavače najdete na webu Recenzer.cz

2.9/5 - (52 votes)
Stavebka.com
Logo