Ohřívače vody známé i pod označením bojlery jsou nepostradatelnými přístroji v řadě domácností. Jejich úkolem je ohřívat vodu pro pohodlné sprchování, koupání, mytí nádobí a další úkony. Díky pestré škále nejrůznějších modelů najdete ideální řešení pro ohřev teplé vody v domácnosti, na chatě i v dílně.
Vhodně vybraný ohřívač vody perfektně splní svou funkci. Aby se vám povedlo zvolit nejvhodnější model, dopředu si promyslete několik důležitých faktů a podívejte se na parametry, na kterých záleží. S tímto praktickým návodem už nebude pořízení nového bojleru žádný problém.
Co si promyslet před výběrem ohřívače vody
Na začátku si ujasněte několik základních věcí, které vám pomohou s výběrem nového ohřívače vody. Jde o důležité informace, které vám pomohou s rozhodnutím, jaký model zvolit.
- Kolik teplé vody běžně spotřebujete?
- Kam chcete ohřívač vody umístit?
- Jaký zdroj energie budete využívat pro ohřev vody?
Typy ohřívačů vody
Když se řekne ohřívač vody, jde o poměrně široký pojem. Po prvním vyhledávání se možná vyděsíte velkým množstvím nejrůznějších variant a modelů. V zásadě však jde o několik různých kategorií podle typu konstrukce ohřívače. Jakmile si zjistíte, jaký typ bude nejvhodnější pro vaše použití, nabídka se zmenší a vybrat konkrétní model podle dalších kritérií nebude tolik složité.
Tlakový ohřívač vody se zásobníkem
S tlakovým ohřívačem vody s objemným zásobníkem můžete zásobit teplou vodou celý byt či dům. Často používané bojlery se dají napojit na rozvodný systém, odkud pomocí tlakového systému bude voda proudit do dalších místností. Díky tomu se dají umístit například do sklepa, kde nepřekáží a můžete zvolit i větší modely. Objem se většinou pohybuje minimálně od 50 litrů, protože jde o zásobník pro poskytnutí dostatečného množství teplé vody pro celou rodinu.
Jednou z výhod je úsporný provoz a nízká spotřeba energie pro ohřátí vody. Nevýhodou mohou být větší rozměry a velká váha, což může znemožnit možnost umístění na vybrané místo. Při přesunu vody v delším potrubí také může docházet ke ztrátám tepla, takže je potřeba nastavit ohřev na trochu vyšší teplotu. Jakmile se všechna voda vyčerpá, trvá další ohřev nové vody poměrně dlouho. Jde však o nejčastěji využívaný a nejoblíbenější typ ohřívače vody.
Beztlakový ohřívač vody se zásobníkem
Hlavní rozdíl v případě beztlakového ohřívače vody je to, že teplou vodu odvádí pouze do jednoho místa. Kvůli absenci tlaku není možné použít tento bojler pro zásobení teplou vodou více místností v domě. Zpravidla se proto ukládá například rovnou pod umyvadlo nebo dřez.
Výhodou jsou menší nároky na prostor, které jsou však vykoupeny i menším objemem ohřáté vody. Nevystačí pro pohodlné vyžití celé čtyřčlenné rodiny, ale poskytnou teplou vodu na chatě, chalupě či v menším bytě pro jednoho až dva lidi. Díky menšímu objemu je ohřev vody rychlý.
Průtokový ohřívač vody
U průtokových ohřívačů vody nenajdeme žádný zásobník, protože ohřev probíhá rovnou při průtoku. Aby byly efektivní, dávají se do těsné blízkosti kohoutků. Mají malé rozměry a vejdou se téměř kamkoliv.
Nevýhodou je nutnost instalace u každého kohoutku, kde chceme teplou vodu. Nízké tepelné ztráty díky ohřevu pouze aktuálně potřebného množství vody jsou vyváženy poměrně vysokou spotřebou elektrické energie. Jsou ideální do dílny, na chalupu a chatu pro občasné používání.
Podle čeho vybrat nejlepší ohřívač vody
Když se rozhodnete, jaký typ ohřívače vody bude nejlepší, přichází na řadu výběr konkrétního modelu z této více zúžené nabídky. Další rozhodování závisí na několika důležitých faktorech.
Zdroj energie
Jedním z důležitých faktorů při výběru nejvhodnějšího druhu ohřívače vody je zdroj energie. Na výběr máte z několika možností a záleží, jaký zdroj energie máte k dispozici.
Elektrické ohřívače vody představují základní typ, kde se pro ohřev využívá pouze elektrická energie. Na trhu jich najdete opravdu hodně, protože jsou bezpečné a ohřev může být díky využívání levnějšího tarifu proudu velmi úsporný. Cena za jejich pořízení navíc bývá nižší.
Plynové ohřívače vody v moderním pojetí jsou bezpečné přístroje, protože jsou vybavené bezpečnostními pojistkami, aby nehrozilo riziko výbuchu. Princip ohřevu je naprosto stejný jedině s tím rozdílem, že energii dodává plyn. Ohřev vody je poměrně rychlý a levný, ale nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Akumulační ohřívače vody nemají přímou schopnost ohřát vodu, ale využijí pro tento účel energii akumulovanou v podobě zbytkového tepla z jiných zdrojů. Mohou čerpat přebytek tepla z kotle na tuhá paliva, tepelného čerpadla či solárních panelů. Vzhledem ke spotřebovávání zbytkové energie, které by se jinak nevyužila, jde o nejlevnější variantu ohřevu. Ovšem aby bylo možné ohřáv vodu, musí fungovat právě onen další zdroj. Nevýhodou může být i vyšší pořizovací cena.
Kapacita zásobníku
Týká se výběru klasických zásobníkových bojlerů a jde o velmi důležitý parametr. Pokud jde o bojler zajišťující teplou vodu pro celou rodinu, měla by být minimální kapacita 50 litrů. V případě, že máte větší spotřebu vody, zvolte ještě objemnější variantu.
Při výpočtu ideální velikosti zásobníku nezapomeňte vzít v úvahu počet členů domácnosti. Pro každého člověka je optimálních zhruba 40 až 50 litrů vody, takže pro čtyřčlennou rodinu můžete uvažovat až o pořízení objemu o 200 litrech, případně více.
Rozměry
S kapacitou souvisí i rozměry. V některých případech může jít o limitní parametr, kvůli kterému se možnosti výběru výrazně zúží. Záleží na tom, kde máte místo pro bojler. Největší varianty se pořizují do sklepa, kde nijak nepřekáží a můžete sem dát i opravdu velký přístroj. Prostorově méně náročnou variantu je možné umístit rovnou do koupelny, do chodby či například do místnosti k záchodu.
Rychlost ohřevu
Rychlost ohřevu závisí na celkovém objemu vody. Pokud do velkého a malého bojleru zároveň načerpáte vodu a měříte, za jak dlouho se ohřeje, je jasné, že u malého objemu bude ohřev rychlejší. Kromě objemu ale záleží i na příkonu topného tělesa.
Spotřeba energie
Pokud chcete opravdu rychlý ohřev vody a vyberete si model s vyšším příkonem, počítejte také s větší spotřebou energie. Na každém přístroji se uvádí štítek s energetickou spotřebou pro celý rok. Nejúspornější jsou ohřívače vody v kategorii A. Vzhledem k tomu, že je bojler stále zapojený, hodí se vybírat úspornou variantu. S šetřením energie pomůže i kvalitní izolace, aby zbytečně nedocházelo k tepelným ztrátám.
Kolik stojí ohřívač vody a kde ho koupit
Levné bojlery většinou na elektřinu pořídíte za cenu do 5 000 korun, kdy půjde o průtokové typy nebo menší zásobníková modely. Běžně se cena za bojlery pro domácnost pohybuje v rozmezí od 5 000 do 10 000 korun, kdy je možné sehnat ohřívače vody až do objemu 150 litrů.
Pokud potřebujete kapacitně opravdu velký bojler až do 2 000 litrů pro zajištění vody pro více osob, počítejte s investicí od 20 000 korun až do 40 000 korun.
Ohřívače vody různých typů pořídíte v hobby marketech. Vybrat si můžete i na internetu a nechat si nový bojler přivézt. K dispozici jsou i specializované prodejny.