Jak vybrat střechu a střešní krytinu?

Jakou střechu si pořídit a která kriteria a podmínky bychom neměli opomenout? Připravili jsme pro vás několik rad od zkušených, které vám pomůžou.

  • Konstrukci nové střechy musí navrhnout odborník, projekt musí být v souladu s ČSN 73 1901 – Navrhování střech a ČSN 73 0544 – Střechy. Přitom se respektují vlivy působící na místě stavby (nadmořská výška, relativní vlhkost vzduchu, intenzita deště, výška sněhové pokrývky, rychlost větru, zatížení větrem, sněhem, ledem a námrazou). Nejsou-li údaje stanoveny příslušnými ČSN, lze je zjistit místním šetřením a dále podle kartografických a klimatických podkladů. Střecha musí odolávat výkyvům teplot (+70° C až -30° C), větru (až 30 m/s, viz ČSN EN 1991-1-4), zatížení sněhem a ledem (do 1200 kg/m2), kroupám, ohni a být dostatečně zvukotěsné.
  • Při konstrukci střech je nutné zabránit kondenzaci vodních par (rosení) na rubové straně střešní krytiny jejím dostatečným odvětráním. (Tento požadavek není nutno splnit pouze u nezateplených střech z plastu).
  • Jestliže je vypracován projekt na jistý druh krytiny, je nepřípustné nahrazovat ji jinou!
  • Do investic pro nákup střešní krytiny je nutno připočítat i náklady na dopravu do místa realizace střechy; může se totiž stát, že levnější krytina od vzdálenějšího dodavatele vyjde pak dráž než dražší od místního. Značně se liší i ceny za položení střešní krytiny.
  • Materiály různých výrobců vzhledem k odlišným vlastnostem i rozměrům nelze kombinovat!
  • Při nákupu krytiny je nutno vyžadovat certifikát státní zkušebny pro použití v České republice, popř. prohlášení o shodě.
  • Realizaci střechy může provádět pouze firma proškolená a evidovaná výrobcem krytiny. Pokud ji montuje místní všeuměl, těžko uplatníte záruku.

Jakou střechu si tedy pořídit? 

Prvním kritériem jsou místní zvyklosti: pořídit si například betonovou krytinu modré barvy ve vesnici s cihlově červenými taškami je neetické vůči okolí a nevkusné. Druhým kritériem je koncepce domu – ne každá krytina se dá použít kamkoli (například břidlice na lignátovou chatičku). Třetí by měly být finanční možnosti, i když ty zpravidla hrají roli nejzásadnější. Aby vhodnost střech nebyla posuzována jen z prvoplánově ekonomického hlediska, je nutno přihlédnout i k předpokládané životnosti střechy a ke zdánlivě nepodstatným doplňkům. Například souvislé bednění, které vyžadují některé střechy, jsou výrazně dražší než střechy s laťováním (zhruba 3x). Příslušenství střech (různé tvarované, hromosvodní a odvětrávací tašky, distanční prvky vlnitých krytin, klempířské části střech) mohou instalaci zdražit o znatelnou částku. Nízká životnost některých střech náklady na jejich instalaci zdražuje nejvíc, takže například střecha z rákosových došků, která zdánlivě patří mezi levnější (cena zhruba stejná jako cena běžných pálených tašek) je vzhledem ke své nízké životnosti bezesporu nejdražší.

V žebříčku krytin, u nichž je brána v úvahu životnost i související investice, lze stanovit takovéto pořadí:

Nejlevnější krytiny (ceny 8 až 12 Kč/m2)

Obyčejné tašky pálené, tašky betonové, tvarované střešní plechy bez posypu vč. Lindab Topline, šablony z hliníkového plechu, šablony z recyklovaného PVC.

Mírně dražší (ceny 13 až 18 Kč/m2)

Šablony z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové desky, pálené tašky Tondach dvoudílné ražené, vláknocementové šablony, bobrovky Bramac, přírodní břidlice (jednoduché krytí), PVC vlnité desky, trapézové plechy Lindab, šablony Alukryt.

Dražší (19 až 24 Kč/m2)

Asfaltové šindele, vlnité desky z PES, zinkotitanový plech, měděný plech, pískované šablony pozink, pozink plechy s povrchem plastizol, tabule Lindab, Isola, Steeltile, štípané šindele.

Drahé (nad 25 Kč/m2)

Šablony z měděného plechu, ručně štípané dřevěné šindele, některé asfaltované „šindele“, rákosové došky (až 38 Kč/m2).

1.3/5 - (3 votes)
Stavebka.com
Logo