Opět důležitý architektonický problém. Zdálo by se, že výběr barvy pro průčelí domu je jedním z nejjednodušších úkolů. Když se vás architekt během plánování zeptá na vaše představy, zazní obecné nebo podobné odpovědi: „Žlutou, nebo nějakou jasnou … Béžovou možná světlehnědou … Ještě nevím, podle ceny …“ Trochu pomoci těm, kteří dosud nekladli dostatečný důraz na význam barev . Zatímco obytné místnosti po pár letech znovu přebarvíme, vnější fasáda domu asi tak rychle nedostane nový nátěr. Naše rozhodnutí o vzhledu rodinného domu je na dlouhé období několika příštích let, tedy stojí za námahu věnovat se výběru barev. Dbejte na to, aby nás aktuální módní trendy neovlivňována tak, že se ukvapeně rozhodnete. Nejste si jisti, zda vaše oblíbená barva, která tak vynikne na kravatě, halence, bude působit tak fantasticky i na větší ploše fasády o několik desítkách metrech čtverečních? Tak, jak váš vzhled, i obraz vašeho domova ovlivní barvy, které si na jeho dekoraci vyberete.
Některé faktory, které je dobré mít na zřeteli:
BARVA OKOLNÍCH BUDOV – prověřme, což je naším cílem. Vyniknout, nebo solidně, esteticky zapadnout do prostředí. Obě řešení mohou být vhodné. Zvažte názor architekta, nafoťte ulici, okolní domy, abyste souznění barev lépe vnímali a plánujte.
STAVEBNÍ DISPOZICE – umožňují přechody mezi barvami. Na velké, členité stavbě může dobře vypadat kombinace více barev, ale na fasádě přízemního, obdélníkového domu prosím nezkoušejte aplikaci celé palety barev.
BARVA STŘECHY – barva fasády by měla harmonizovat s designem ostatních stavebních konstrukcí.
FUNKCE – podle jiných hledisek se vybírá barva na průčelí rodinného domu, obytného domu, či veřejné budovy. Bytový dům zvládne na sobě více druhů povrchových materiálů, více barev, dokonce silnější barevný odstín, co bychom na rodinný dům aplikovat neměli.
PODKLAD FASÁDY, NA KTEROU SE BARVA APLIKUJE – v případě zateplené fasády neaplikujme velmi tmavé odstíny, protože absorbují do sebe teplo vyzařované sluncem, a to zejména na částech vystavených vysokým teplotám (jih). V létě se může průčelí ohřát i na 60-70 °C. Pod tenkostěnnou povrchovou omítkou se nachází vrstva tepelné izolace, která neodvádí nakumulované teplo, z toho důvodu se s tepelnou roztažností a to bez jakýchkoliv prasklin musí vypořádat omítka sama. V případě použití zateplovacích systémů se doporučuje výběr takových barev, jejichž reflexe je nad 25-30 procent. Doporučuje se použití vysoce kvalitní flexibilní omítka, která bez trhlin a prasklin překlene extrémní teploty, chrání zdivo a související vrstvy před povětrnostními vlivy. Pamatujte, aby barevné pigmenty použité na zbarvení omítky byly kvalitní, neboť jen tak zakonzervují původní barevný tón na dlouhé období.