Je lepší mít zasklený balkón?

Na dnešní téma mě dovedla rekonstrukce panelových domů. Jedná se o to, jaký zvolit typ balkónu. Dříve byly všechny balkóny konstruovány stejně. Od podlahy cca 10-20 cm mezera, pak vyplněný prostor a nahoře zábradlí. Balkóny panelových domů byly navíc řešeny poměrně nešťastnou formou, protože byly jak jinak než celé panelové a nebo v lepším případě kovové s drátovaným sklem. Dnes však máme trochu lepší výběr, po vzoru zimních zahrad se dá vybrat i balkón celý zasklený. Původní balkóny samozřejmě úplně nevymizely, a tak u větších staveb dávají stavební firmy možnost si z těchto dvou variant vybrat.

Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Většinou to, co je výhoda u jednoho, je zase nevýhoda u druhého, a tak to opět záleží na konkrétním posouzení. Problém u zaskleného balkónu je především s tím, že je samozřejmě daleko těžší ho udržovat, protože mytí skel především z vnější části je poměrně problematické, zvláště např. v 10. patře (někteří výrobci dnes již řeší vyjímatelnými skly). U vyjímatelných skel se zase můžeme setkat s tím, že při nevhodné manipulaci si okno poškodíme.

Výhodou a zároveň nevýhodou zasklených balkónů je především jejich tepelná izolace. Máte-li balkón orientovaný na sever, zejména v zimě oceníte lepší tepelnou izolaci. Naopak v létě je u balkónů situovaných na jih nebo západ problém v tom, že přes skla se byt mnohem více ohřívá a není možné pořádně větrat především v tropických letních dnech (u panelového domu opravdu neotevřete jedny dveře vpředu a druhé vzadu jako u domu). Velkou výhodou je, že na balkón nepadá v zimě sníh a samozřejmě ho můžete použít i k úschově různých předmětů jako jsou např. v zimě kola a v létě např. sáně. Máte tedy na výběr, ale rozhodnutí je stejně na vás.

Rate this post
Stavebka.com
Logo