Jídelny Feng Shui

Dnes je jídelna možná tím nejvíce zanedbávaným místem v domě, je často jen formálním prostorem, který se používá zřídka. Nabitý kalendář, či kariérní důvody způsobují, že pro rodiny je téměř nemožné v ní sdílet pravidelně společnou večeři. Z hlediska Feng Shui tak přicházíme o důležitý a kdysi posvátný aspekt života, když jídelna byla ještě místem, kde se ve všech kulturách praktikoval důležitý rituál „lámání chleba“, byl nejvhodnějším prostorem pro utužení komunity, rodinných, příbuzenských a přátelských vztahů. Věnujme jí trochu pozornosti a pokusme se o nápravu. Dobré Feng Shui a tok čchi může být nápomocné jako stimulant konverzace, stejně dokáže podněcovat chuť k dobrému jídlu a příjemnému relaxu. Za účelem vytvoření dobrých mezilidských vztahů by měla být tato místnost funkční, teplá a přívětivá. Feng Shui v jídelně značně přispívá k dobrému zdraví a hojnosti všech členů rodiny.

Existuje několik základních tipů v jídelně Feng Shui, které byste měli mít na paměti:

Poloha: Ideální pozicí jídelny jsou na východ, jih, východ, západ a severozápad od centra vašeho domova. Vyhněte se plánování jídelny, která je severovýchodně od středu domu. Jídelna by měla být v ideálním případě na klidném a chráněném místě domu, ne příliš blízko k vchodovým dveřím.

jidelna

Barva: Stěny, dlažba, nábytek a dekorace jsou pro tuto místnost nejvhodnější vybrat v zemitých a přirozených barvách. Pro zatraktivnění je možné přidat například růžové, broskvové, žluté, zelené, béžové, světle modré, krémové odstíny.

jidelna

Dekorace: Pokud je to možné, podlahy si pořiďte z přírodních dřevěných materiálů, mají neutrální vliv na energii čchi a jsou poměrně dobře udržovatelné. Záclony a koberec mohou přidat nejen kráse místnosti, ale také uklidňující texturu, která pomáhá absorbovat zvuk a udržovat klid této místnosti. Použití textilního ubrusu k prostírání s jednoduchými formami nádobí podporuje pocit blízkosti mezi členy rodiny. Ideální barvou stolování jídelny umístěné na severu a východě je modrá barva, rovněž ji použijte v případě, pokud sledujete svou váhu, modrá psychicky ovlivňuje snižování chuti k jídlu a krevního tlaku.

jidelna

Obrazy a fotografie: Je to ideální místo pro výstavu fotografií krajiny a uměleckých děl. Nicméně, není vhodným místem pro zobrazení těch starých rodinných, mohou působit jako negativní symbol. Pokud vaše rodina večeří spolu, ale rozhovory se zaměřují spíše na minulost jako na aktuální otázky, zkuste z jídelny odstranit všechny staré objekty. Krabice starých dokumentů a fotografií přispívají ke stagnaci energie této místnosti v minulosti.

jidelna

Prostor: Jídelna je výjimkou z obecných zásad feng shui, jejichž cílem je nechat nějaký volný prostor v centru každé místnosti. Zde by měl být jídelní stůl solitérem, který obsazuje středovou polohu, prostor po všech stranách stolu by měl zajišťovat pohodlné sezení a vstávání od stolu pro každého. Ideální je mít kolem stolu všechny čtyři stěny, a to pro vytvoření pocitu pohody a bezpečí, pro možnost nerušené konverzace, pro dobrý kulinářský zážitek. V takovém prostředí mají lidé tendenci jíst pomaleji, což je pro zažívací systém dobré. Pokud je prostor jídelny stísněný, může vytvořit pocit tlaku v rodinných vztazích a narušovat dobré trávení. Omezte množství nábytku v jídelně ve prospěch prostoru.

jidelna

Osvětlení: Osvětlení je jednou z nejdůležitějších součástí dobrého stolování. Váš stůl by měl být centrálně dostatečně osvětlen, abyste na jídlo dobře viděli. Flexibilní osvětlení lze použít pomocí přepínačů, nízké osvětlení i svíčky jsou vhodné například pro romantickou večeři. Nicméně, svíčky použijte jako dekoraci nebo zdůrazňující osvětlení, nikdy by neměly být hlavním zdrojem světla. Křišťálový lustr nad středem jídelního stolu může pomoci vyvážit v místnosti pozitivní energii čchi.

jidelna

Vhodný stůl a židle: Nejideálnějším tvarem stolu je kulatý, oválný nebo osmiúhelníkový. Příliš mnoho těžkého, tmavého, starého nábytku, není vhodné použít do jídelny. Vybavení by mělo mít lehké a čisté povrchy. Dobrým materiálem je dřevo, ovšem, různé dřeviny různě ovlivňují tok energie čchi. Borovicové dřevo je vynikající volbou pro nábytkářský materiál. Vyberte pohodlná křesla, či židle opírající záda, kolem stolu vždy umístěte sudý počet židlí. Nepoužívejte rozbitý nábytek, opravte všechny uvolněné nohy nebo vyčnívající hřebíky. Ujistěte se, že váš stůl není příliš velký nebo jeho povrch něčím přerušovaný tak, aby zabraňoval možnosti očního kontaktu účastníků stolování.

jidelna

Jídla: Jídlo je energie, a proto je velmi důležité právě to, co člověk vkládá do úst. Plná mísa čerstvého ovoce na jídelním stole je pro energetizující čchi vždy vhodným symbolem. Pokud trpíte poruchami příjmu potravy, může křišťálová koule nebo lustr nad středem jídelního stolu pomoci nápravě situace.

jidelna

Zrcadla: Zrcadlo odráží světlo a posiluje ho. Ujistěte se, že zrcadlo odráží vždy něco atraktivního, pěkný kus nábytku, pohled z okna, nebo umělecké dílo. Zrcadlo, které odráží to, co je na stole, opticky zdvojnásobí jídlo, a symbolicky zdvojnásobuje i bohatství. Pamatujte také, že pokud váš jídelní stůl je plný nepořádku nebo nedokončených úkolů, zrcadlo zdvojnásobí nepořádek a vaše pracovní vytížení.

jidelna

Hodiny a kalendář: Pro uvolnění a klid odstraňte všechny hodiny a kalendáře z místnosti, aby se žádný z časových tlaků nepřenášel do jídla.

Televize a mobilní telefony: Alespoň jednou za týden se pokuste vypnout televizi a nenechte se kromě rozhovoru s rodinou rozptylovat v procesu své fyzické výživy. Dobrá výchova diktuje vypnutí svého mobilního telefonu při jídle v restauraci, tak proč toto pravidlo neaplikovat i doma? Zkuste považovat společnou večeři jako zvláštní čas na relaxaci a udržování dobrých vztahů, pomůže to i vaší náladě, i trávení.

jidelna

Uspořádání posezení: Když hostitel sedí u stolu, nikdy by neměl sedět zády ke dveřím. Nejdůležitější osoba nebo hlava rodiny by měla usednout v čele stolu a čelem ke dveřím. Ostatní příznivé směry jsou pro matku na jihozápadě, pro syna na východě, severu a severovýchodě a pro dceru na jihu, východě nebo jihovýchodě.

jidelna

Rostliny: Místnost jídelny je dobré nadefinovat pomocí obrazů nebo rostlin pro ni vlastními. Skvělou volbou je výhled na zahradu, pokud však pohled ven není atraktivní, nebo je nepříjemný, zakryjte okno závěsem v uvolněných, tlumených barvách.

Akvárium: Malé akvárium s aktivními malými rybkami může být dobrým doplňkem místnosti, jen ho neukládejte v jižním sektoru.

Hudba: Pro dobrou relaxaci při jídle je příjemná, tlumená hudba skvělým nápadem.

Modlitba: Vyslovením jakékoli formy modlitby v chvilce před zahájením jídla se jídelna naplní energií lásky a vděčnosti.

Rate this post
Stavebka.com
Logo