Koupí levných žárovek nemusíte ušetřit

Někdy musíme vyměnit zdroje světla v lustrech, lampách nebo svítidlech, ať jsou to klasické žárovky, kompaktní zářivky nebo jiné zdroje světla.

Stejně jako i jiné druhy zboží a spotřební materiál, tak i žárovky se dají najít na pultech supermarketů. Vyplatí se koupit žárovku jinde než ve specializované prodejně s elektrozbožím? Ušetříme tímto nákupem?

Klasické žárovky jsou stále velice oblíbené, i když se jejich účinnost pohybuje pod 20 procenty. Myslíme tím podíl elektřiny přeměněné na světlo. Zbytek je pouze teplo sálané žárovkou. I proto žárovky využívají akvaristé na uhřívání vody. Základem žárovky je wolframové vlákno, které se pod vlivem elektrického proudu rozžhaví a elektromagnetické záření obsahuje malou část viditelného spektra, tedy světla. Zbytek je pouze ve formě tepla. Vlákno je ve vakuové skleněné baňce, teplo se rozšiřuje z povrchu baňky, čímž se žárovka ochlazuje.

Záliba hypermarketů ve snižování cen, zejména jejich nákupních, vedla k produkci žárovek se zmenšenou skleněnou bankou. Dvě žárovky typu 230 V se závitem E32 vhodné pro domácnost. Průměr menší hypermaketové je 45 mm, větší standardní je 60 mm. Rozdíl možná minimální. Avšak plocha povrchu koulí s uvedeným průměrem je 6300 vs. 11 300 mm2. To je v podstatě polovina. Malá „úsporná“ žárovka z hypermarketu, na které je méně skla na vnějším obalu a uvnitř na držáku vlákna, musí stejné množství „odpadního“ tepla vyzářit poloviční velikostí povrchu žárovky.

Tato úspora ve výrobě nemůže zůstat bez následků při používání.

Dochází k přehřívání žárovky a to může zkrátit její životnost. Je otázkou, zda je pro takovou žárovku vhodnější použít ji na místě, kde se méně často zapíná a zhasíná světlo, ale svítí nepřetržitě delší dobu, nebo je lepší ji používat na schodišti se schodišťových automatem, kde se rozsvěcuje často na krátkou dobu. Prodejce ji balí ve dvojici. Při nižší ceně za žárovku tak celková cena za nákup trochu stoupne. Druhá žárovka se vám bude hodit, když ta první nevydrží a její vlákno praskne.

Rate this post

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo