Levandule patří do čeledi hluchavkovitých rostlin a je označována jako celoročně zelený keříček s úzkými lehce šedivými listy, které mají převážně fialové květy. Neméně často se můžete setkat i levandulí modrou, levandulí bílou nebo růžovou. Na světě je zaznamenáno až 39 typů barev, ale do našich podmínek se nejvíce hodí levandule lékařská.
Rostlinka se dorůstá až do výšky 60 centimetrů, rozkvétá mezi červencem a srpnem. Nejvíce se z ní využívají listy, kvetoucí nať a květ. Dokáže krásně provonět jak domov, tak zahrádku. Květy i lístky se dají hojně využívat v kuchyni i výrobě nějrůznějších kosmetických doplňků. Pěstování levandule není těžké, níže se na to podíváme podrobně.
Co si v článku vysvětlíme:
Druhy levandulí
Obsah
Převážně se pěstují tyto skupiny levandulí, a to Lavandula intermedia – lavandin a Lavandula angustifolia – levandule, ale u nás nejčastěji Lavandula angustifolia (levandule lékařská).
Jak pěstovat levandule
Teď se podíváme na to, jak pěstovat levanduli. Levandule má původ ve francouzské Provance, kde jsou velmi suché podmínky. Levandule je suchomilná rostlina, a proto je potřeba ji před vysazením zajistit důkladnou drenáž půdy. V případě, že se to neprovede, tak rostlinky zahnívají nebo vymrzají. Levanduli vyhovují slunná místa.
Semena levandule se vysazují na jaře, nejlépe v únoru až březnu, kdy ji vložíme do misky nebo truhlíku. Pěstujeme ji při teplotě okolo 20 °C. Již vzrostlé sazenice levandule přesadíme po otužení na záhon.
Pěstování levandule na zahradě
Levanduli můžeme pěstovat na balkóně, zahradě i skalce. Přímé slunce je pro levanduli nejvodnější, protože tak získá barvu a intenzivní aroma. Daří se jí nejvíce v lehčí a suché zemině, má ráda propustnou půdu, která nemusí mít živiny.
Co k pěstování levandule potřebujete:
- semena levandule
- zahradnický substrát
- zahradnické nůžky na zastříhávání
Pokud chceme získat mohutné květenství levandule, tak ji musíme pravidelně stříhat.
Jak zastříhávat levandule
Aby byla levandule bohatá a měla pěkný habitus je potřebné ji pravidelně stříhat. Zastřihovat by se měla až o třetinu a to hned v jarním období. Pokud jarní stříhání nezvládnete, tak je možné ho provést po odkvetení na podzim. Takový zásah může rostlině ublížit a v zimě namrzne. I přesto, že levandule patří mezi mrazuvzdorné rostliny, tak ji raději na zimu přikryjte chvojím. Mírné zastřižení je doporučováno po odkvětu proto, aby levandule netvořila semena. Poté bude mít rostlinka více síly pro růst nových květů.
Níže se můžete podívat na celý postup prostříhávání levandule.
Řízkování levandule – jak ji množit?
Množení levandule nejčastěji probíhá v období dubna. Množí se semeny, řízkováním polodřevitých stonků v dubnu nebo z nekvetoucích výhonů v podzimním období. Levandule mohou být podle 20 až 60 cm vysoké. Výjímkou je např. levandule hlávkovitá (Levandula stoechas), která je 50 – 80 cm, je to hustý a aromatický polokeř, květy má růžově purpurové až temné.
Sklizeň levandule
Sušení a uskladnění levandule
Chystáte-li se levanduli sušit, tak si ustřihněte stonky dříve než rostlinka celá vykvete. Je to v období, kdy jsou květy již zabarvené, ale stále nejsou plně otevřené. Listy je možné sklízet po celý rok. Nejvhodnější sušení je svázání do svazečků a zavěšení dolů, případně je možné i sušení na stole.
Nasušenou levanduli můžete uchovávat v krabici nebo v uzavíratelné sklenici.
Využití levandule
Levandule se hlavně ve Francii pěstuje pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Kvítky levandule se v domácnosti používají na bylinné směsi, má také uklidňující účinky na organismus. Využívá se na nejrůznější tinktury a bylinné masti. Levandule se také používá proti hmyzu a klíšťatům, kdy se kvítky dávají nejčastěji na parapet oken nebo do skříně.
Čaj z levandule
Jedna vylouhovaná lžička levandulových květů uklidňuje nervy a tiší bolest hlavy, také pomáhá při nespavosti, nervozitě, závratích a trávení. Má příznivé účinky na játra a žlučník.
Léčivé účinky levandule
Z levandulí si můžeme připravit i lázeň, která hojí infekční rány, záněty a vředy. V koupeli podpoří vás krevní oběh. Často se používá při masážích proti revmatickým bolestem nebo dně. Astmatici ji používají k inhalaci, kdy uvolní dýchací cesty a pomůže kašli. Při kloktání dokáže zbavit ústa aftů a zánětů.
Využití nalezne i jako vonná esence, kdy se usušené květy pokládají do skříně, aby provoněly vyprané prádlo. Prádlo provoní, ale také odpuzuje šatní moly. Usušené levandule se skládají do svazečků a tak vytváří zajímavé dekorace. I v kuchyni je hojně využívána. Hlavně k dušeným jídlům a rybám.
Na co se dále levandule využívá:
- paličky z levandule
- levandulové povlečení
- mýdlo z levandule
- levandulové tapety na zeď
- šťáva z levandule
- levandule na spaní
- dekorace z levandule
- čerstvé květy lze kandovat a používat na dezerty
- sirup z levandule
Dekorace z levandulí
Nejčastější chyby při pěstování:
- nedostatek slunce
- nadbytek vlhkosti
- umělá hnojiva
- špatné řízkování
- špatná půda (jílovitá, těžká)
Další zajímavé zdroje: