Moderní knihovna v Arizoně

Město Show Low v Arizoně je jednou s nejrychleji rostoucích komunit v oblasti White Mountains a počet jeho obyvatel se stále mění. Trvale ve městě bydlí 8000 lidí, ale v letních měsících se tento počet zdvojnásobuje, díky obyvatelům z okolních měst Tuscon a Phoenix, kteří si sem chodí vychutnávat sluneční světlo.

16351_2_showlow2

Ve světle tohoto dramatického rozvoje se rozhodlo, že Show Low potřebuje společenské centrum, místo, kde by se komunita mohla scházet a poznávat se. Místní společnost Shepley Bulfinch (dříve známá pod názvem merzproject architecture + urban design) dostala za úkol navrhnout dvoudílný plán modernizace ulice, čímž se měla vytvořit moderní knihovna a renovovat stará knihovna, která se měla stát městským komunitním centrem.

16351_6_showlow6

16351_3_showlow3

Po jejím dokončení se knihovna v Show Low ukázala jako nesmírně úspěšný projekt, jelikož přilákala velký počet nových čtenářů a zvýšil se i počet jejich denních návštěv. Návrh těží z místní tradiční architektury a tento komplex o rozloze přes 20 000 čtverečních stop reflektuje místní tradici, přičemž jí dodává moderní nádech. Exteriér je překrytý velkou tabulí skla, která propouští do interiéru sluneční světlo.

16351_1_showlow1

16351_4_showlow4

Hlavní architekt vysvětluje, že skleněný vchod byl navržen tak, aby byl otočen přímo na sousední městské komunitní centrum, což vytváří bránu do tradice spojené se starou knihovnou a noří ji do moderního kontextu.

Rate this post
Stavebka.com
Logo