I laik jistě zná v této době izolační materiály jako jsou polystyren, nebo minerální vata, zatímco polyuretanová pěna se do povědomí veřejnosti v takové míře nedodostala. Jde přitom o materiál, který se již od 50. let minulého století využíval v chladničkách, v loďařském, leteckém nebo automobilovém průmyslu. Ve světovém stavebnictví se začaly používat stříkané izolační pěny pro zajištění dokonalé tepelné izolace již v 70. letech minulého století. U nás se tyto materiály dostávají do popředí zájmu až v posledních letech.
Tepelná izolace stavebních objektů je problémem, který již po dlouhá desetiletí trápí každého projektanta nebo stavebníka. Některé izolační materiály se vlivem tepelných výkyvů rozpínají nebo naopak smršťují, jiné dostatečně netěsní, další zase nesplňují požadované izolační vlastnosti. Naštěstí už konečně existuje produkt, který všechny výše zmíněné problémy komplexně řeší.
Je jí montážní pěna. Patří mezi eko – izolace nové generace. Je to plastická izolační hmota, která se nanáší stříkáním, po nanesení hmota expanduje a tak dokonale vyplňuje celý izolovaný prostor.
I vás zlobí vysoké výdaje za energie? Tyto výdaje tvoří jednu z hlavních zátěží každé domácnosti. Proto jak pozorujeme stále častěji se dostávají do povědomí budovy s kvalitní tepelnou izolací obvodové a střešní konstrukce. Zaznamenáváme boom v zateplování, podobný tomu, který jsme pozorovali na konci 90. let v oblasti výměny okenních výplní.
Pojďme se ale podrobněji podívat na možnosti a výhody zateplení stříkanou tepelnou izolací polyuretanovými pěnami.
- Hlavní výhoda je že zcela zaplní všechny mezery a spáry, teplo už nemá kudy uniknout. Pěna se aplikuje nástřikem a až 120x expanduje (rozpíná se). Tím dokonale zatěsní všechna kritická místa, tedy i ty, na které např.. minerální vatu nikdy nedostanete. Pěna tak eliminuje případné nedostatky a zaplní všechny spáry automaticky.
- Další výhodou je, že tato izolace je téměř nesmrtelná, dá se říci, že životnost stříkané izolace se rovná životnosti stavby.
- Neskutečné výhody jsou v tom, že časem nesedá, nerezne, neplesniví, je odolná vůči škůdcům a hlodavcům a navíc je zdravotně nezávadná.
- Je s ní velmi rychlá a jednoduchá aplikace.
- Pěna nejenže v zimě zabraňuje úniku tepla, ale během léta zase nepropouští do objektu nadměrné teplo zvenčí – působí jako klimatizace.
- Lze ji použít na cokoliv a kdekoliv – Je vhodná pro zateplení fasád, střech, podkroví, podlah, stěn, základů nebo bazénů. Své uplatnění nachází u všech typů staveb včetně ekologických a energeticky úsporných domů.
- Méně znamená více – Skvělé izolační vlastnosti pěny zajišťují, že pro zateplení stačí použití tenčí vrstvy, než u jiných materiálů. Už 15 cm široká vrstva pěny splňuje normu pro zateplení podkroví, na zateplení střechy pak stačí jen 8 cm.
Rozeznáváme pěny:
- Tvrdé pěny – Heatlok Soy: Jde o pěny s uzavřenou buněčnou strukturou, která kromě skvělých tepelněizolačních vlastností funguje i jako hydroizolace a parozábrana. Obecně ji můžeme použít všude tam, kde se používá polystyren.
- Měkké pěny – SEALECTION 500: Jsou to pěny s otevřenou buněčnou strukturou, vhodné pro tepelnou a zvukovou izolaci. Obecně nahrazují použití minerální vaty.
Pokud se stále nemůžete rozhodnout, který teplený izolační prostředek máte použít, máme tu pro vás srovnání pěny s minerální vatou:
- Cenově vyjde pěnová izolace sice mírně výše, než je tomu v případě minerální vaty, ale použitím pěnové izolace získává klient celou řadu nesporných výhod, díky kterým se počáteční vyšší investice mnohonásobně vrátí.
- Výhodou je samotný způsob zaizolování konstrukce. Pěna dopadá na plochu jako tekutina a ihned se mění na pěnu, která 120-násobně expanduje, tím úplně dokonale vyplní všechny přestupy, mezery a spáry, čehož pomocí vaty nikdy nedosáhnete. Už nemůže uniknout žádné teplo z vašeho vyhřátého příbytku.
- Tato pěna má úžasnou vlastnost, pokud nastane např.. defekt střechy a zateče vám voda, pěně se nic nestane a vyschne, ale minerální vatu můžete v takovém případě rovnou vyhodit. Nezačne se na ní tvořit žádná plíseň. Je to důležité i ze zdravotního hlediska, protože tam kde jsou plísně, jsou i nemoci. A to si nikdo nepřeje. Zdraví by mělo být v hodnotovém žebříčku každého z nás na prvním místě.
- Stálost vlastností pěny oceníte však ve všech ročních obdobích. Nejen během zimy, ale i během léta, protože působí i jako ochrana před přehříváním. Vytvoří vám dokonalý chládek během horkých nočních dní a pokud vám bude přece jen trošku chladno, můžete se zahřát na měkoučký koberci před plápolajícím krbem a máte romantiku jako vyšitou.
- Určitě vás potěší i rychlost aplikace izolační pěny. Na celý objekt vám stačí jednen den a navíc se jedná o zcela čistou práci, co se o zateplení minerální vatou rozhodně nedá říct.
Velmi často se znovu zateplují domy, které byly vatou izolovány před 10-ti lety a dnes jsou na tom tak špatně, že některá místa jsou již izolované velmi nedostatečně nebo v jiných případech vůbec.
Minerální vata je však stále velmi používanou levnou variantou izolace. No je otázkou, zda není levnější jen na první pohled, přičemž pokud ji máte vyměňovat za několik let, tak se citelně prodraží. Protože musíte opakovaně investovat do zateplení. A nikdo vám už nevrátí peníze ani energii, která byla vynaložena při nedostatečném či nekvalitním zateplení. A to neříkám, že budete mít znovu rozházený celý byt.
Proto si myslíme, že jednorázové použití pěny je mnohem racionálnějším a i ekonomičtějším řešením.
SOUDAL, T. G. Masaryka 463, 738 01 Frýdek-Místek, info@soudal.cz, www.soudal.cz