Most pod hladinou

Na jihu Nizozemska u města Halstern stojí toto jedinečné dílo, které navrhla dvojice architektů Belgicko – Nizozemského architektonického studia RO & AD Architecten. Most nazvali symbolicky Mojžíšův most, podle biblického příběhu, kde Mojžíš vedl svůj lid přes řeku Jordán, kde se voda rozestoupila a umožnila lidem projít přes řeku.

Architekti stáli před výzvou, postavit most jako součást pevnosti Fort de Roovere ze 17. století, která byla obklopená plavebními kanály. Jelikož celá oblast se měla změnit na turisticky a cyklistiky atraktivní lokalitu, bylo třeba zajistit jeden pěší vstup do pevnosti. Postavit most přes kanál v místě kde v minulosti útočili nepřátelé bylo pro architekty nepřirozené.

mostpodhladinou4

A tak přišli s nápadem vybudovat „neviditelný“ most zapuštěný pod úroveň vodní hladiny. Konstrukce mostu připomíná rýhu ve vodní hladině s hloubkou 1m, která by měla dokonale splynout s krajinou.

mostpodhladinou2

Most je postaven z impregnovaného dřeva, a jeho stěny jsou odizolované speciální kaučukovou fólií ze syntetického kaučuku. Jeho životnost se odhaduje na 50 let. Most byl postaven v roce 2011 a ještě v tom roce získal významné Nizozemské ocenění Dutch Design Awards 2011.

mostpodhladinou5 mostpodhladinou6

Rate this post
Stavebka.com
Logo