Odvoz suti: Na co se připravit?

Rekonstrukce, stavba i demolice s sebou přináší řadu starostí a zařizování. Především se musíte vypořádat se stavebním odpadem. Jak na to a na co si dát pozor?

Třídění pomůže prostředí i vaší peněžence

Vyplatí se třídit stavební suť tak, abyste co nejmíň zatížili životní prostředí a zároveň neplatili zbytečně moc. Odvoz a likvidace tříděného odpadu je totiž výrazně levnější než likvidace netříděného. Likvidace odpadu pak může proběhnout buď na skládce, nebo přímo v místě demolice nebo stavby, pokud spolupracujete s firmou vybavenou pro ekologickou likvidaci odpadu.

Při bourání domu se vyplatí nevyhazovat a očistit cihly, ty můžete prodat nebo je darovat za odvoz a snížit tak náklad na likvidaci ostatní suti.

Pozor na azbest

S tříděním stavebního odpadu souvisí nebezpečné látky, se kterými musíte manipulovat odděleně Nejčastěji je to azbest, se kterým je nutné manipulovat odborně.

Azbest se zvlášť v 30. letech používal při výrobě takzvaného eternitu, tedy materiálu používaného jako střešní krytina. Ten byl oblíbený pro svou odolnost, později se ale zjistilo, že je azbest v něm obsažený zdraví škodlivý. Nebezpečná jsou azbestová vlákna uvolněná do ovzduší, ta jsou totiž silně karcinogenní.

Není proto bezpečné se do likvidace eternitu pustit neodborně svépomocí, navíc vám to dokonce zakazuje zákon. Počítejte s tím, že budete potřebovat firmu, která se na likvidaci nebezpečných látek specializuje. Druhá možnost je vyřídit si povolení od stavebního úřadu a oznámit manipulaci s azbestem na nejbližším územním pracovišti Krajské hygienické stanice. Kromě složitého papírování musíte dodržet řadu pravidel pro manipulaci s azbestem a zajistit dohled odborníka.

Kontejnery – jaké se používají?

Před samotným odvozem si dobře rozmyslete, s jakým objemem suti musíte počítat, odvážení suti na několikrát v nedostatečně velkém kontejneru se prodraží. Každá stavební firma, stavebník nebo firma specializující se na odvoz a dovoz materiálů musí mít k dispozici kvalitní kontejnery různých velikostí. Jejich objemy se pohybují od 3 do 40 m3.

Kontejnery se vyrábějí v několika variantách, mohou mít různé rozměry, způsob uzavírání a podobně. Ke kvalitním patří například kontejnery na odpad od firmy Malikcont. Ve velkoobjemových kontejnerech je možné odpad nejen hromadit a odvézt, ale i skladovat. Je možné je využít i pro dovoz a skladování stavebního materiálu.

Využití kontejneru i pro dovoz materiálu je další možnost, jak ušetřit na odvozu suti. Firmy zabývající se odvozem suti často nabízí i tuto službu. Využitím jednoho kontejneru pro odvoz suti i dovoz materiálu můžete ušetřit tisíce.

Rate this post

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo