Parkety – klasika v moderním pojetí

Jedna z největších předností parketových podlah je téměř neomezená životnost, kterou ovlivňuje pouze kvalita požitého dřeva a provedení povrchové úpravy. Proto parkety díky několikanásobné možnosti obnovy patří k výborné investici. Na trhu se nyní objevují parkety se skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi, které zvládnou i velmi vysokou zátěž a jsou vhodné i pro alergiky.

Dnešní parkety jsou výrazně kvalitnější a funkčnější než dříve. Značně se zdokonalil a zjednodušil způsob pokládky, vysoušení, povrchové úpravy i broušení. Kvalitní parkety se vyrábí s perem a drážkou a lepí se po celé ploše. Poté se zbrousí a ošetří lakem nebo olejem.

Nelíbí se vám po čase vzhed parket? Můžete je po čase barevně namořit a získáte tak naprosto jiný nádech interiéru.

Nebojte se ani popraskání, sesychání či vzniku spár – to bylo velice časté v minulosti. Moderní parkety mají naprosto minimální níroky na údržbu, jedinné co vyžadují je stabilní vlhkost mezi 40-60%. Velice často jsou vhodným materiálem pro realizování podlahového topení.

Moderní jsou tmavé dřeviny

Aktuálně se parkety vyrábějí z velkého množství dřevin, jak evropských, severoamerických, tak i exkluzivních exotických kousků. Přírodní dřevo je unikátní hlavně vizuálním efektem, který je nezaměnitelný. U nás patří mezi nejoblíbenější dřeviny dub a klasikou je jasan nebo buk. Vysoce estetické jsou exotické dřeviny, ty nabídnou dlouhou životnost, tvrdost a odolnost proti vnějším vlivům. Dřevo má velkou hustotu a proto se nemusíte bát kroucení či sesychání. Tyto dřeviny výborně zvládají vlhké podnebí. Parkety z exotických dřevin jsou dekorativní a v interiéru díky nim získáte jedinečnou atmosféru.

Mezi trendy dnešní doby patří exotická dřeva jako je Merbau, Palisander, Wenge nebo Teak.

Renovace parket obsahuje 3 základní fáze:

Pokud budete parkety brousit, tak tím odstraníte nedokonalosti, jako jsou rýhy, škrábance, propálení či další mechanická poškození. Broušením také odstraníte zažloutlý lak, vosk, olej, barvu, špínu nebo skvrny. Velmi kvalitním broušením parket se skládá z několika brusů.

Lak nebo olej, vybírejte pečlivě

Poté je na řadě tmelení spár a lakování. Vhodné jsou 2-3 nátěry, které přinesou ochranný i estetický efekt. Pro některé typy parket je vhodnější ošetření olejem. Lakování parket vydrží bez nutnosti úpravy až 15 let, tak v případě použití oleje je nutná častější údržba. Avšak při použití oleje vynikne lépe přirozená kresba dřeva a lépe se řeší mechanická poškození.

Tip: Cena broušení parket (bez nalakování či voskování a dalších položek) začíná u specializovaných firem na zhruba 150 Kč/m2.

Parkety ze dřeva přinesou do všech interiérů útulnost a hřejivost. Když budete dbát na správný výběr dřeva a způsob pokládky, tak vám parkety skvěle vyniknou, jak v moderním, tak v klasickém interiéru. Parkety mohou být výrazným a osobitým prvkem interiéru, i dekorací v případě různých ornamentů a obrazů. To se velice často používá u mozaikových a kazetových parket. Je možné je využít i k oddělení jednotlivých zón v prostoru.

Co jsou závažná poškození parket?

Všechny podlahy nedokáže spasit pouhé přebroušení a nalakování. Pokud parkety vržou, pohybují se nebo se celá podlaha svažuje směrem do středu, tak byste si měli najít odborníka. Ten navrhne částečnou opravu nebo rozebrání přeskládání všech parket.

Kdy už se renovace parket nevyplatí?

V případě, že odborník posoudí, že je nutná kompletní renovace parket výměnou, tak si nechte nejdříve vypracovat detailní rozpočet. Zjistíte tak, jestli se renovace parket vyplatí nebo je čas se podívat po dalších možnostech, jako je pořízení nové podlahy.

Není vyjímkou, že velice zatěžované podlahy potřebují renovací jednou za 5 až 7 let. Ale nemusíte se jí obávat, protože stačí zvolit správný postup a podlaha bude vypadat zase jako nová. Někdy stačí vyměnit pouze několik kusů parket.

Tip: Pokud si nevíte rady s výměnou či renovací parket, tak se obraťte na odborníky – Broušení parket Praha.

Rate this post

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo