Lidé často říkají, když shánějí byt: „Chceme cokoliv, jen ne do paneláku“. Když si ale byt v paneláku pořídí, tak zjistí, že mnoho věcí jsou jen pověry a mýty. Bydlet v paneláku není až tak špatné, jak by se mohlo možná zdát. Jsou lidé, kteří vidí na panelákové sídlišti mnoho výhod a předností. Pojďme si je dnes představit.
Panelák se dožije i vnoučat
Obsah
Jako jednu z negativních vlastností lidé velice často uvádějí životnost panelových domů. Mnoho z nich bylo vybudováno v 70. a 80. letech. Proto si mnoho lidí myslí, že panelové domy jsou dnes po životnosti. Pravda je však jiná. Pokud se majitelé domu věnují, myslíme tím správnou údržbu, péči a vyhnou-li se neodborným zásahům, tak mohou životnost panelového domu hodně prodloužit. Navíc lze dobře promyšlenými odbornými zásahy životnost paneláku prodloužit. A to kvalitním zateplením, rekonstrukcí výtahů a výmenou oken. Váš panelák se může poté dožít i sta let a to budete mít už i vnoučata.
Modrá ukazuje, že dům je zateplený a jeho obyvatelé šetří.
Ušetříte až milion korun
Dalším plusem je cena panelového bytu. Skutečnost, že ceny cihlových a panelových domů jsou si rovné, už delší dobu neplatí. Panelový dům seženete výrazně levněji. Třípokojový byt v cihlovém a panelovém domě může činit rozdíl i milion korun ve prospěch panelového bytu. A milion, to už je pěkná úspora.
Hledat obchody nebudete
Kapitolou, která rozhodně hraje pro panelákové byty, je také občanská vybavenost. Typickým příkladem, kde často chybí i ta nejzákladnější vybavenost v podobě obchodů, jsou satelitní městečka. O tom, že by zde byly v blízkosti například školky ani nemluvě. Na sídlištích složených z paneláků tento problém rozhodně nebývá. S občanskou vybaveností se počítalo už v projektech. Potíže nebývají ani s nedostatkem hřišť pro děti, většinou se s nimi počítalo už od začátku, další se dobudovávala postupně. Určitým problémem ovšem bývají někdy parkoviště. V době, kdy se sídliště projektovala, totiž nebylo takové množství aut, proto také nebylo počítáno s tolika parkovacími místy. Zaparkovat na sídlišti tedy někdy bývá problém.
Vyzdění už za týden
Umakartová jádra bývají velkým oříškem. Nejsou nijak zvlášť pěkná, bohužel. Také nejsou pochopitelně příliš praktická. Umakartové jádro zkrátka není nic příjemného, navíc se díky němu velice snadno nesou všechny zvuky. Hádku u sousedů o patro výš tak můžete poslouchat ve své koupelně, jako kdybyste stáli vedle nich. Ovšem dnes už není jeho rekonstrukce žádným velkým a neřešitelným problémem. Pokud do ní chcete investovat, počítejte ovšem s částkou minimálně 100 tisíc Kč. Vyzdění jádra ale není nijak složité, celý proces trvá zhruba týden. Navíc k tomu ani není nezbytné mít stavební povolení.
Pestré barvy jsou tady
Původní vzhled šedých betonových krabic sice není nic moc, ale v průběhu let se mnoho majitelů panelových domů rozhodlo je zkrášlit, například barevnou malbou. Často se to provádělo v rámci zateplování. Proto klasická šeď sídlišť už není většinou současnou realitou, naopak mnohá sídliště jsou i barevně docela příjemně pestrá. Jejich obyvatelé tak už nemusejí počítat paneláky, aby věděli, že bydlí v tom třetím a pátém vchodě zleva, orientovat se mohou mnohem snáze.
Kriminalita jako argument
Někdo používá jako argument proti sídlištím, že se mohou stát sociálně vyloučenou lokalitou. To ovšem není problém sídlišť jako takových. Rozhodně nelze říci, že jde o plošný problém, naopak, týká se jen určitých lokalit a nejde zde o to, že sociálně specifické komunity by byly jenom na panelových sídlištích, mohou se zrovna tak usadit kdekoli jinde. Neobstojí ani tvrzení, že je na sídlištích díky anonymitě větší kriminalita. Statistiky to rozhodně nepotvrzují.