Jednou z možností, jak si přizpůsobit interiér svého bydlení k vaší dokonalé představě, je využití dekoračních látek. Jaké materiály existují a jak s nimi můžete experimentovat?
Máte fádní nábytek?
Obsah
Pokud jste nabyli dojmu, že váš nábytek je již zastaralý nebo se látka či jiný materiál na vašich sedačkách vyznačuje značným opotřebováním, tak řešíte problém, co s tím. Jelikož si spousta lidí pořizuje sedačky a křesla společně s dalšími kousky interiéru, jako jsou skříně či stolky, tak zde nastává otázka, zda nekoupit kompletní celou soupravu, aby společně ladila. Stačí si ovšem vybrat vhodnou dekorační látku, kterou lze přečalounit původní nábytek, který tak bude jako nový. Dnes máte možnost vybírat z nepřeberného množství dezénů, takže je velká pravděpodobnost, že seženete původní odstín vašeho nábytku. Zároveň ale můžete zaexperimentovat a vybrat si něco nového, čímž si znovu oživíte svůj příbytek a vdechnete mu nového ducha.
Kdy se dekorační a potahové látky používají?
Jednak k již zmíněnému přečalounění, kdy váš nábytek získá nový a čistý vzhled. Látku můžete ale stejně tak využít i jako závěs, který tak bude korespondovat s vizuálem vašeho nábytku.
Můžete si také nechat ušít různé doplňky stejného materiálu. Polštářky, opěrné válečky nebo i stylové medvídky, které mnohdy tvoří součást interiéru, si můžete nechat vyrobit.
Jsou i tací lidé, kteří si nechávají na míru vyrobit i papuče ze stejné látky, které pak nosí majitelé domu a jejich návštěvy. To je výhoda dekoračních látek, kterými nastavujete nový vizuál vašeho interiéru. Přemýšlejte tedy, co všechno novou látkou ještě vyzdobíte.
Mezi dekorační látky počítáme i záclony, které dnes již nejsou jen klasické bílé závěsy s různými vzory. Můžete si vybírat z různých délek a barev, které se vám budou hodit do pokojů. Záclony jsou jednak střižené přímo na míru, ale lze si vybrat i z metráže, které vám profesionálové pak vhodně upraví nebo si je můžete přetvořit sami.
Velmi oblíbené jsou přehozy. Na ty se používají buď látky klasické, které korespondují se vzhledem sedačky. Není totiž výjimkou, že se šetří látka sedačky samotné a ještě se přes ní přehodí nějaká dekorační obměna. Ta může být také z plyše, protože se jedná o velice příjemný materiál. Pokud si koupíte opravdu kvalitní, tak se nemusíte bát přílišného zplstnatění.
Spousta lidí také holduje dřívějším dobám a interiéry si tvoří podle příbytků, které zná z ilustračních fotografií z dané doby. Velmi oblíbenou formou je užití gobelínu, který si věší na zeď. Místnost pak dostane zvláštní nádech, který dýchá historií.
Nelze opomenout ani místnost, kde se stravujeme. Ubrus a polštářky nebo čalounění žídlí spolu také mohou ladit.
Jaké látky si můžete vybírat do interiéru?
Existují speciální druhy látek, které se nazývají dekorační. Ty se vyznačují jednak pevnější strukturou než klasické oděvní materiály. Je to z toho důvodu, že se počítá s větším opotřebováním, dlouhodobější trvanlivostí, držením tvarů a také mnohdy propracovanějšího designu, kdy je spotřeba materiálů větší. Někdy se ovšem stává, že lidé využijí i klasických oděvních látek ke zlepšení svého interiéru. Je to ale spíše jen k opravdu dekoračním účelům, protože jako potahové produkty by dlouho nevydržely. Navíc jednotlivé dezény dekoračních a potahových látek více konvenují k danému účelu.
Klasická bavlna jako dekorační látka
Jednoduché látky, které jsou hladké nebo vyvzorované. Můžete je použít na klasické přečalounění, ale stejně tak si můžete nechat došít i zajímavé doplňky, které váš interiér oživí. Pokud chcete svoji sedačku zútulnit, nechte si udělat menší polštářky ze stejného materiálu či opěrné válečky, které jsou ideální pro pohodlí. Stejně tak si můžete nechat vyrobit i ložní prádlo. Bavlněné látky se rovněž hodí i jako dekorační závěs do místnosti, kdy jím přepažíte určitou část pokoje nebo jí necháváte efektně spadat do zajímavého zákoutí v místnosti.
Klasická bavlna může být tkaná nebo potištěná, což se hodí do kuchyně, kdy si můžete nechat zhotovit ubrus a čalounění židlí ve stejném dezénu. Látky s potiskem jsou navíc hojně využívány v textilu, který je určen pro dětské pokojíky. Vybírat můžete z pohádkových motivů, které jsou buď univerzální anebo naleznete i tzv. licenční vizuály, což už jsou konkrétní postavičky z pohádek (Disneyho filmy, Simpsonovi, krteček apod.).
Kůže jako potahová látka
Velmi oblíbený materiál. Evokuje totiž luxus. Spousta lidí se ho ale zároveň bojí, protože mají pocit, že se jednak opotřebuje a bude ho škoda, a pak mají pocit, že třeba na sedačce nebude materiál příjemný. Záleží na struktuře potahu. Můžete vybírat od hladkých povrchů k hrubším charakterům, které tolik nekloužou. Všeobecně ale platí, že na posezení je materiál příjemný. Pokud na něj zrovna neusedáte nazí (zde by hrozil lepivý pocit), tak vám nebude vadit. Výhodu této struktury a tedy i kůže je zase fakt, že se lépe čistí než klasická bavlna, do které se nečistoty mohou vpíjet. Pokud máte čalounění světlé barvy a bojíte se znečištění, tak si pořiďte přehoz, který nepokryje celou sedačku. I tak vynikne kožený materiál, jež je opravdu ojedinělý.
Chlupaté plyše jako potahová látka
Pro milovníky osrstěných materiálů je plyš jako stvořený. Můžete si vybírat z různých délek vlasu od těch, které připomínají samet, přes klasický chlup až po dlouhá a zvlněná vlákna. Většinou jsou oblíbené světlé odstíny, u kterých se lidé často obávají silného znečištění. Abyste tomu předešli, tak si dávejte plyš pravidelně čistit, aby se předešlo trvalému zahloubení špíny. Raději nechte tuto práci na odbornících, protože mají speciální přístroje a techniky, které zabrání plstnatění a zamotání chlupů. Pokud doma přeci jen něco čistíte, tak postupujte vždy po směru růstu chlupu, ne naopak nebo jej dokonce nemněte krouživými pohyby. To byste plyš zamotali.
Plyše se využívají nejčastěji jako přehozy přes sedačky, postele anebo jako měkké koberečky.
Gobelíny jako dekorační látka
Kobercovité materiály, které lze využít, abyste dosáhli jistého historického zpodobnění příbytku. Zejména ty bohatě zdobené, které evokují perské koberce, vytváří určité teplo domova. Zároveň také, pokud obdobně přizpůsobíte zbytek interiéru, může místnost připomínat orientální prostředí. Pokud si chcete udělat speciální koutek, kde s přáteli budete pokuřovat šíšu, tak gobelíny a polštářky zde nesmějí chybět.
Záclony a závěsy
Protože dnes existují různé žaluzie, tak záclony samotné často již netvoří ryze krycí artikl. Proto si lidé vybírají podle barev místnosti, volí jemné vzory, protože záclonu často uchytí po stranách oken a vytvoří tak ryze dekorační prvek. Lze také využít jen krátké pruhy záclony, které rámují okno z jeho vrchu.
Závěsy se vybírají buď z klasické nabídky nebo lidé často volí látku, kterou očalounili zbytek nábytku. Závěs tak může zdobit nejen okno, ale i skleněnou výplň dveří nebo jiný prvek pokoje. Je to praktické, protože přílišné střídání materiálu působí v závěru chaoticky.
Jak si s látkami poradit?
Protože dekorační a potahové látky jsou často určeny pro další zpracování, tak si rovnou zjistěte, který šikovný čalouník vám pomůže materiál aplikovat na nábytek. Doma si můžete upravit záclony, závěsy nebo jednoduché střihy přehozů, ubrusů, polštářů či přikrývek. Při údržbě materiálů dbejte na prevenci. Pamatujte, že obměna materiálů je náročná, proto se je snažte udržet v co nejlepší formě co nejdéle.