Poslední desetiletí přinesly nové možnosti komunikace, stoupnul podíl duševní práce a mnoho pracovních činností se přesunulo do domácího prostředí. Dokonalejší technika zmenšila požadavky na pracovní a odkládací prostor, což umožňuje vytvořit vhodné pracovní podmínky i v malých bytech.
Trendem dneška je mobilita a variabilita – místnosti se dokáží měnit podle aktuálních potřeb obyvatel bytu a nábytkové prvky na kolečkách se podle potřeby přemisťují do různých zón obytného prostoru.
Mobilní, variabilní a přitom kompletně vybavené pracoviště se dá podle potřeby přemisťovat, někdy ukrýt i za dvířky skříně. Pokud občas pracujete doma, ale v bytě máte méně místností, než potřebujete, můžete veškerou potřebnou techniku vypnout a zavřít za ní dveře vestavěné skříně, resp. stáhnout roletu. Do šatníku můžete přesunout celé pracoviště ve formě mobilního kontejneru.
Buďte originální
I v pracovně je důležitý design zařízení a doplňků, který zpříjemní atmosféru a práce tak jde lépe od ruky. Například jisté barevné odstíny v nás podvědomě vzbuzují konkrétní pocity.
Dbejte tedy na barvy a použité materiály.
V současnosti je trendem zařizovat pracovny v moderním stylu. Často se používají ocelové a kovové doplňky v kombinaci s černou barvou vybavení, na stěnách se objevují kombinace různých odstínů šedé. Taková pracovna má sice špičkový design, horší je to však s její účelností. Chladné kovové odstíny po určitém čase unavují oči a pracovní výkon klesá.
Opakem je tradiční dřevěná pracovna. Přírodní materiály a barvy přirozeně uvolňují napětí a stres a vytvářejí velmi dobrou pracovní atmosféru. Jak tedy vytvořit pracovnu, kde bude radost pracovat, čímž stoprocentně splní svoji funkci?
Vymalujte místnost barvami v odstínech čokoládové. Příjemným kontrastem je kombinace čokoládově hnědé a krémové. Na světlé stěny můžete přimalovat hnědé vzory. Originální jsou například plné kruhy různých velikostí.
Správné umístění počítače
Z hlediska umístění počítače je nejdůležitější monitor. Ten bývá často nevhodně umístěn – příliš blízko nebo příliš vysoko, což může způsobit zdravotní problémy. Monitor s 15 až 17-palcovou obrazovkou má být vzdálen od očí alespoň 40 cm (optimálně 60 – 90 cm). Horní okraj obrazovky má být asi ve výšce očí. Příliš vysoko umístěný monitor způsobuje napětí krčních svalů a následně bolesti hlavy. V malých pokojích se tyto požadavky plní těžko – řešením je laptop, notebook či plochý monitor.
Na stole má být dost místa na klávesnici i myš, abyste na ně pohodlně dosáhli bez natahování ramene či celého trupu. Plochu na literaturu či šálek kávy může tvořit i malý zásuvkový kontejner na kolečkách.
Monitor umístěte tak, aby se od obrazovky neodráželo světlo z okna či svítidla – nejlepší je, když je okno na boku. Umělé osvětlení má být rovnoměrné a v zorném úhlu nemá být žádný světelný zdroj (ani okno). I nenápadné trvalé oslňování drobnými odlesky od obrazovky nebo příliš velké světelné kontrasty totiž způsobují únavu očí a problémy se zrakem.