Současné trendy pro zdravější domácnost

Zlepšit své zdraví můžete i jinak než správným jídelníčkem nebo sportovními aktivitami. Začněte třeba výbavou domácnosti. Zdraví totiž ovlivňuje i výběr matrace, postele nebo podlahy. Roky zažité představy o tom, jak by měla vypadat zdravá domácnost a co to je zdravý životní styl, se poslední dobou radikálně mění. Pokud patříte mezi ty, kteří si zdravou domácnost dosud ztotožňovali s vydrhnutou podlahou, naleštěnými plochami a všudypřítomnou vůní saponátů, budete možná překvapeni. Zde je pár současných trendů, jak zkvalitnit život všech členů domácnosti.

Informujte se o ekologických podlahách a dalších nových materiálech

Zdraví celé rodiny ovlivňuje dlouhodobě také kvalita interiérové podlahy, a to nejen samotné krytiny, ale i dalších látek, obsažených například v lepidlech podlah. „Problematickou látkou méně kvalitních podlah je zejména škodlivý polyvinylchlorid,“ říká Petr Pára ze společnosti Meister, která patří k předním evropským výrobcům ekologických podlah bez použití PVC. Pokud tedy uvažujete o rekonstrukci nebo pořizujete zcela novou podlahovou krytinu, zkuste zvážit, zda místo krytin obsahujících škodlivé PVC nevsadit raději na dřevo, korek, či nové technologie, jako například materiál Puretec, který získal ekologický certifikát Modrý Anděl nebo designovou krytinu Silent Touch, neobsahující PVC ani změkčovadla.

ZDRAVA_PODLAHA_Silent touch

MEISTER DD 300 SilentTouch

selské prkno 2150 x 216 mm, výška pouhých 5 mm, vhodné pro renovace

od 879,- Kč bez DPH/m2

Vybíráte novou matraci? Zaměřte se na pěnu

Bez dobré postele a správné matrace se do růžova nevyspíte. Dopřejte proto tělu i mysli dostatečnou dávku regenerace a pořiďte celé rodině matrace s těmi správnými parametry a hodnotami. „O kvalitě matrace, a tím i spánku, rozhoduje kvalita použité pěny, zejména její objemová hmotnost,“ vysvětluje Petr Novotný ze společnosti Postelia, která se na výrobu zdravých matrací specializuje. Pořiďte si proto matraci s objemovou hmotností pěny nejméně 40 kg/m3. Pokud bude hmotnost pěny výrazně nižší, vydrží vám matrace maximálně dva roky. Pohlídejte si také druh pěny. „Vhodnými materiály do matrací z hlediska zdraví uživatelů jsou studená pěna, líná pěna nebo latex. Ostatní materiály, například molitan, jsou neprodyšné, vykazují kratší životnost nebo horší tvarovací účinky,“ doplňuje Novotný.

matrace-visco-avena-air

Matrace Avena Air Hard

děrovaná líná pěna 60kg/m3 a studená HD pěna 60kg/m3 se zvýšenou pružností, extrémně prodyšná, dokonale pružná a odolná pěna s vysokou životností

7.990,-

Víte, z čeho je vyrobena vaše postel a co během spánku dýcháte?

Také kvalita nábytku v ložnici ovlivňuje vaše zdraví. V našich domovech může číhat spoustu nebezpečných látek, jako radioaktivní plyn bez zápachu Radon, nebo změkčovadla PVC – ftaláty, které obsahují například tapety. U nábytku jsou nebezpečné zejména napodobeniny dřeva, konkrétně lamino nebo dřevotříska, z nichž se může uvolňovat formaldehyd, který v případě dřevotřísky slouží jako lepidlo. Formaldehyd dráždí dýchací cesty a oči, ve vyšší koncentraci může vyvolávat bolesti hlavy až nevolnost. Řešením jsou přírodní materiály, například dřevěné postele. „Postelia používá pro výrobu postelí z masivu dřevo z Jihočeských lesů s certifikátem FCS, zajišťující šetrný způsob pěstování a zpracování. Každé dřevo je povrchově ošetřeno pro zachování nezávadnosti materiálu a přírodního charakteru povrchů. Dřevo má ještě jednu výhodu a tou je samozřejmě vysoká životnost a odolnost, což platí hlavně pro tvrdé dřeviny jako je dub, buk, jasan a javor,“ informuje Novotný.

modena

Postel Modena dub

drásaný, masiv o síle 12x8cm

26.490,-

Komfortní a zdravé posezení na zahradě

Už jste se setkali s pojmem Quick dry foam? Trend loňského léta a stále ještě nepříliš rozšířená možnost ochrany sedáků před deštěm. Vynikající nápad jak se vyrovnat s vlhkostí a deštěm. Quick Dry Foam je moderní, vysoce kvalitní pěna určena speciálně pro venkovní použití. Tajemství této pěny je ve velkých otevřených pórech, které nezadržují vodu, ale naopak umožňují její rychlý odtok. Díky tomu je pěna i prodyšná. QDF je opatřena protibakteriální a plísňovou úpravou, tedy nehrozí žádné problémy pro alergiky nebo děti. „Quick Dry Foam je vhodným řešením pro ty, kteří chtějí umístit svůj zahradní nábytek na nekrytou terasu, zahradu nebo k bazénu a nechtějí řešit rozmary počasí. Venkovní pěny QDF doporučujeme doplnit špičkovými venkovními látkami Sunbrella, oblíbenými zejména v USA,“ dodává Tereza Rážová ze společnosti La Casa Nova, předního dodavatele designového zahradního nábytku.

zahradn° n†bytek
Embrace sectional QDF – variabilní zahradní sestava s plně venkovním polstrováním

Pohovka L/P: D 209 cm, Š 106 cm, V 71 cm, výška sedu 39 cm
Taburet: D 130 cm, Š 63 cm, V 36 cm
Stolek: D 90 cm, Š 90 cm, V 39 cm

Materiál: umělý ratan

93110,- Kč

Rate this post
Stavebka.com
Logo