Tichá podlaha. Je to možné?

Při koupi nové podlahové krytiny do novostavby nebo zrekonstruovaných prostor většina z nás zvažuje v první řadě design a materiál podlahové krytiny. Jelikož jde o nemalou investici do bydlení, neměli bychom zapomínat i na další důležité parametry a vlastnosti podlahy, které mohou výrazně narušit kvalitu a komfort bydlení. Důležitým požadavkem je také v současnosti nízká hlučnost. Pokud chceme, aby náš domov byl skutečně oázou odpočinku po náročném dni, měli bychom si dobře zvážit parametry, které vypovídají o hlučnosti podlahy. Jak si vybrat „tichou“ podlahovou krytinu, vám poradíme v tomto článku.

Abychom nemuseli chodit po špičkách

V panelácích se mnohem více ozývají zvuky a kroky, a proto často máme dokonalý přehled o dění u našich sousedů. Rovněž v rodinných domech může špatně zvolená podlaha v podkroví způsobit, že v pokojích pod ním budete mít pocit, jakoby vám děti skákali po hlavě. V případě investic do podlahy se proto opravdu nevyplatí šetřit. Nízká cena podlahových krytin, zejména těch laminátových, je většinou na úkor jejich vzhledu či životnosti, ve většině případů však znamená i vyšší hlučnost podlahy.

Skladba podlahové konstrukce a podlahové krytiny by kromě tepelněizolační schopnosti měla splňovat i určité příslušné akustické požadavky. Vhodný výběr stavebních materiálů, podlahové krytiny a zároveň správná realizace podlahy zvýší váš komfort a kvalitu bydlení.

Podložka tlumící kročejový hluk

Klíčovou podmínkou pro zvýšení komfortu bydlení u plovoucích podlah je odhlučnění podlahy. Pokud je dům ještě ve fázi, kdy se dá ovlivnit konstrukce stropu, vyplatí se investovat do akustické izolace, která zabrání šíření zvuku, například do bytové jednotky pod vámi. Druhou možností odhlučnění podlahy je akustické zlepšení podlahy, které se dá dosáhnout aplikací podložky tlumící kročejový hluk pod krytinu. Lidské ucho je citlivé na vysoké frekvence, které jsou například výrazné při krokovém efektu laminátových podlah. Proto je nutné pod plovoucí podlahy vždy aplikovat podložky tlumící kročejový hluk. K tlumení kročejového efektu může přispět také přilepení podlahové krytiny k podloží.

Co je to kročejový hluk?

U podlah se bere v potaz a hodnotí tzv. kročejový hluk. Je to hluk, který způsobuje chůze, nárazy na podlahu, přesun nebo pády předmětů. Ochranu proti kročejovému hluku vytváří vhodně zvolená podlaha, která by měla být co nejpružnější a složená z několika vrstev. Z hlediska hlučnosti je při výběru podlahové krytiny důležitým parametrem i tloušťka podlahové krytiny, resp. nosné desky.

Platí pravidlo, že čím vyšší tloušťka, tím lepší stabilita a nižší hlučnost podlahy. Hlučnost podlahy snižuje také přítomnost vrstvy snižující hlučnost přímo v podlahové krytině a kroková podložka kladená pod podlahovou krytinu.

Dřevěná podlaha výborně tlumí kroky a nárazy

Dřevěné podlahy jsou považovány za pocitově nejteplejší a příjemné i pro bosou nohu. Díky elasticitě dřeva dřevěná podlaha dokáže výborně tlumit hluk a nárazy, nezáleží přitom na druhu dřeviny. Důležité je však věnovat pozornost výběru kročejové podložky, která nám v rámci akustického zlepšení pohltí nejvíce decibelů. Krokový hluk lépe pohlcují vícevrstvé dřevěné parkety, například švédský výrobce Kährs nabízí dokonce třívrstvé parkety. Také vyšší tloušťka nosné desky by měla zajistit lepší tlumení kročejového efektu, jakož i odolnost podlahové krytiny.

Hlučnější laminátovou podlahu ztlumí doporučená podložka

Laminátové parkety jsou díky vysoké odolnosti, nižší ceně a jednoduché údržbě velice oblíbené. Oproti dřevěné podlaze jsou však hlučnější. Důležitým parametrem laminátové podlahy je tloušťka nosné desky (standardně od 6 do 8 mm), která ovlivňuje i hlučnost podlahy. Kvalitní laminátové podlahy mají vrstvu snižující hluk kroků a jsou tlustší přibližně o 2 mm. Například tloušťka parket německého výrobce laminátových podlah Witex ve speciální kolekci pro síť 1 Floor je 9 mm a má zároveň podložku tlumící kroky aplikovanou přímo na krytině. „Při použití doporučené podložky i pod podlahovou krytinu je hodnota akustického zlepšení při kvalitní laminátové krytině ještě výraznější a značně se redukuje nepožadován hluk způsobený chůzí na laminátové podlaze.

Vinylová krytina patří mezi tišší podlahy

Vinylové podlahy mají elastický povrch, který zaručuje tiché užívání a vysokou odolnost. Díky materiálu, ze kterého se vyrábějí, mají krokový zvukový efekt velmi nízký. I zde však platí, že s tloušťkou podlahy se zvyšuje i útlum kročejového efektu. Při použití doporučené podložky je tato hodnota akustického zlepšení ještě výraznější. Vinylovou krytinu dnes lze kromě lepení pokládat také plovoucím způsobem.

Podložka z korku

Podlahová krytina marmoleum je plovoucí podlahovina vyrobená z přírodních materiálů. Má přímo z výroby aplikovanou krokovou podložku z korku, která výrazně snižuje šíření kročejového efektu. Uživatelé této podlahy oceňují při chůzi nejen nízký kročejový hluk, ale také příjemný a hřejivý pocit při chůzi. Marmoleum má zároveň antibakteriální vlastnosti, a je proto velmi vhodná pro děti, alergiky a astmatiky. Povrch podlahy je přirozeně antistatický.

Rate this post
Stavebka.com
Logo