Tipy pro správné malování

Nastávající léto je tím nejlepším časem pro barevnou proměnu vašeho domova. Společně s námi to snadno zvládnete. Díky osvědčeným radám od profesionálů v oboru se pro vás malování nebo tapetování stane zábavou.

Malování fasády

Fasádní barvu vždy aplikujte ve dvou vrstvách. Pouze tak docílíte potřebné odolnosti proti UV záření a povětrnostním vlivům. Než nanesete fasádní barvu, povrch zbavte prachu a nečistot. Pak použijte vhodnou penetraci. Dosáhnete lepších vlastností náteru i nižší spotřeby fasádní barvy.

Čištění mastných stěn

Omývání stěn houbou se doporučuje pouze u vápenných a omyvatelných nátěrů. Pokud jsou stěny mastné (v kuchyních s plynovými hořáky), rozpustíme ve vodě nastrouhané prací mýdlo a větší malířskou štětkou roztok naneseme na zeď. Pokud nejsme s výsledkem spokojeni, provedeme mytí ješte jednou.

Jak šetřit barvou

Při penetraci neboli přípravě podkladu pro další nátěr můžete do penetračního nátěru přidat trochu barvy, kterou budete malovat. Předně ihned uvidíte vynechaná místa a zároveň v případě použití kvalitních, vysoce krycích barev velmi často ušetříte druhý nátěr.

Dobré rady pro tapetování

Kupte si o jednu roli tapet navíc. Můžete ji použít pro případné opravy, kterým se vetšinou nevyhnete. Pokud se Vám při tapetování tvoří vzduchové bubliny, zbavíte se jich vstříknutím malého množství lepidla. Tapetu následně přitiskněte válečkem. Optimální teplota při tapetování je 19 °C.

Jak dosáhnout opticky většího prostoru

Máte-li nízké stropy, vymalujte strop světlejším odstínem než steny. U dlouhé místnosti je dobré použít na čelní stěnu tmavší barvu a stěnám a stropu nechat světlejší barevný nádech. Při malování malé místnosti použijte světlé studené barvy.

Trvanlivý nátěr na dřevo

Z dřevěného podkladu odstraňte zešednutí, houby, mechy a jiné zelené plochy, které zabraňují přilnavosti nátěru. Dřevo po směru vláken obruste, očistěte, vysušte a zbavte mastnoty. Na nevyzrálé dřevo použijte OBI izolační základ na dřevo. Předejdete tak vyblednutí barevného nátěru.

Zinkové podklady

Speciální přípravu vyžadují zinkové podklady, které před natíráním důkladně očistěte a omyjte čpavkovou vodou s přídavkem čisticího prostředku. Bílých skvrn se zbavíte pomocí brusného papíru a nakonec povrch důkladně opláchněte čistou vodou. Počkejte, až bude povrch úplne suchý, a dejte se směle do natírání.

Jak natírat dřevo

Pokud používáte rychleschnoucí barvy (nitrocelulózové, lihové), natírejte co nejmenší plochy vždy po létech. U barev ředitelných vodou na tom nezáleží, protože schnou dlouho a po povrchu se rovnoměrně rozlijí.

Rate this post
Stavebka.com
Logo