Trendy barvy

Estetické centrum společnosti AkzoNobel, pod kterou spadá značka Dulux, představilo barevné trendy pro rok 2013. Jako každý rok vycházeli specialisté na barvy značky Dulux ze zjištění mezinárodní skupiny kreativních expertů z oblasti designu, architektury a módy. Odhalení Barvy roku 2013 a uvedení publikace Colour Futures 2013 věnující se trendům v barvách proběhlo v rámci Týdne barev, který přinesl do ulic Prahy barvy a radost. Jde již o čtvrté uvedení barvy roku a barevných trendů v České republice.

Proč vzniká Barva roku a Barevné trendy? „Malování je praktická činnost, ale s dekorováním už jsou spojeny emoce a vztah k danému prostoru. Máte cíl, do jehož splnění investujete čas a námahu,” říká Nicki Barton ze společnosti AkzoNobel. „Při dekoraci je důležitá inspirace. To slovo zní vznešeně, jako byste při dekoraci potřebovali profesionála, například interiérového designéra. Ale není to pravda! Zvládnete to udělat sami. Chceme lidem pomoci a motivovat je, protože to dokáží,” dodává Nicki Barton.

Barva pro rok 2013

Barvou nadcházejícího roku je královská, umírněná a hluboká modř. Působí jako zklidňující obklad a do našich hektických životů přináší neobyčejný klid a pohodu. Je to barva duchovní čistoty, zklidňující, uvolňující a inspirující. Konejší nás a uvolňuje napětía stres.

0026182_mg_6867_smoot-1-big

Je to mocná, silná a elegantní barva, která v sobě snoubí solidnost s elegancí a magičností. Jako malířská barva nás překvapí nečekaně hlubokým půvabem. Naplňuje nás úžasem už proto, že se ve skutečném světě vyskytuje jen zřídka; to jí dodává na exkluzivitě a originalitě.

Pro svoji eleganci má mnohostranné využití v barevné škále – nachází porozumění jak s podobně sytými jasnými tóny, například barvami citrusů, tak s teplejšími neutrálními barvami. Zaujme i v kombinaci s jinými odstíny modré, zelenofialové nebo zelené.

0026209dulux_01_01big

Vše se propojuje

Na rozdíl od minulého roku, který byl ve znamení „možností“, je hlavní myšlenkou Barevných trendů pro rok 2013 „propojení“. Komunity ajednotlivci začali možnosti využívat. Celý svět se čím dál více propojuje a tento fenomén je i hlavním motivem nových Barevných trendů. „Rok 2013 bude hodně o individualitě ve vztahu ke skupině a o svobodě volby,“ vysvětluje Willeke Jongean z Estetického centra AkzoNobel. Propojování zahrnuje vytváření sítí v okolním světě, kde se rodí dialog a inovace. Nejde jen o média, sociální weby, aplikace a technické vymoženosti, ale i způsob, jakým na nás tyto technologie působí. A protože informace přijímáme vysokou rychlostí, potřebujeme se také někdy odpojit.

0026188art-office_-1-big

0026212dulux_02_08-1-big

Společné zaujetí

V moderní době se lidé dávají dohromady, aby dosáhli společného cíle jinak, než ve 20. století. Hnutí tehdy měla své vůdce, jasné uspořádání a určený cíl. Společenství v dnešní době často nejsou ani tak hnutí, jako spíš společná vášeň, hejno ptáků, které se přelévá v prostoru, rozpojuje se, mění směr a opět se srocuje, aby se poté rychle ztratilo ve stromech. Zdá se, že se lidstvo tímto energickým a spontánním chováním nechalo inspirovat. Efekt volnosti a pohybu lze barevně znázornit jemným vrstvením úzce propojených pastelových tónů nebo silnějších intenzivnějších odstínů pro noblesní a uvolněný dojem.

0026207dulux-day-3-029big

Relaxace

Občas ztratíme kontakt sami se sebou a potřebujeme se na chvíli odpojit. Samota někdy dokáže potěšit, když se potřebujeme od všeho oprostit. Mnoho úspěšných nápadů vzniklo pozorováním oblohy a mraků na travnaté louce. Někteří si jednoduše na chvíli dovolí nic nedělat. Jednou za čas chceme zjistit, kdo jsme a po jakém životě toužíme. Pomůže nám to vybavit si, za čím jdeme, i když ta chvíle netrvá dlouho. Jde o zklidňující paletu barev. Éterické odstíny zasněžené krajiny, smyslné temné odstíny stojaté vody a barevné tóny svítání a soumraku.

0026213dulux_04_201-secbig

Umění porozumět

Mezi dospělými je určitě hodně těch, co v dětství rádi rozebírali věci. Záliba v pronikání do útrob různých mechanismů v současnosti prochází znovuzrozením v umění i na internetu. Projevuje se i oblibou minulosti, kdy vše bylo uspořádané a dokonalé. Tyto barvy jsou prosluněné a povznášející. Připomínají cukrovinky a dětství.

0026194chair---staircase--0-1-big

Domácí výroba

Soběstačnost a využití řemesel jsou opět v kurzu. Výroba na osobní úrovni dává naprostou tvůrčí svobodu. Odvykli jsme na potraviny a věci vyráběné v místě, kde bydlíme. Už pomalu nevíme, jak vypadá proces jejich vzniku. Je to pohodlné a praktické, ale mnozí pak přestávají rozumět fungování světa. V poznání je síla a hodně lidí chce dnes získat zpět kontrolu nad svými životy právě s jeho pomocí. Tato paleta je inspirovaná přírodními barvivy. Jsou to syté a prosté barvy, autentické a hutné. Představují odstíny od červené řepy, přes mrkvovoušťávu, pálenou hlínu až k indigovým tónům denimu.

0026230hf_pans_00-1-big

Pastva pro oči

Umění, ačkoliv je někdy zpochybňováno, v nás nalézá ty nejlepší lidské stránky. Má schopnost hluboce dojímat, protože k nám hovoří způsobem, který nelze vyjádřit slovy. Podobné povzbuzení a útěchu můžeme najít v přírodě. Krása moře nebo zahrady je nedocenitelná, stejně jako muzeí s nejlepšími lidskými výtvory. Jedná se o barvy inspirované kvetoucími zahradami a malbami starých mistrů. Zahrnují tlumenou lila, květinovou růžovou nebo odstíny zlata a bronzu.

0026238oranges_big

Rate this post
Stavebka.com
Logo