Tři dny a bydlíte

Jen málokdy se stává, aby stavebníci nebyli spokojeni s bydlením v rodinném domě navrženém architektem. V tomto případě tomu tak ovšem bylo. Majitelům po několika letech přestaly vyhovovat příliš velkorysé prostory a rozhodli se pro stavbu nového rodinného domu. Tentokrát dali přednost typovému domu.

I když to není obvyklé, může se samozřejmě stát, že po několika letech bydlení se nám v domě navrženém od architekta přestane líbit. Příliš velké prostory, navíc některé jsou nadbytečné, málo světla, velké výdaje za energii…je asi na čase přemýšlet o jeho prodeji a stavbě nového domu. Na řadu přichází výběr jiného architekta, ale především – přesně formulované požadavky a představy. Ty jsou pro něj tím nejdůležitějším vodítkem. I když architekt má možná jiné představy o spokojeném a hezkém bydlení, měl by se řídit hlavně našimi potřebami a přáními. Ty by měl umět doplnit praktickými řešeními, dobrými nápady a hlavně svými zkušenostmi. Pokud však svůj osud do jeho rukou vložit nechceme, obracíme se na stavební firmy, které nabízejí typové domy.

112_1319_2

Inspirace vzorovými domy

Stavebníci, kteří nyní bydlí na hezkém místě nedaleko Ostravy, se rozhodli prodat svůj téměř nový dům navržený architektem a postavit si úplně jiný, typový. „Velkých prostor jsme měli již dost. Chtěli jsme něco menšího, praktičtějšího, proto jsme se vydali do jednotlivých center vzorových domů. Navštívili jsme nejen ta česká, ale i německá“ vysvětluje majitel domu. Manželé se nakonec rozhodli pro německou preciznost a praktičnost. Proto zvolili německou stavební firmu, která má také u nás již mnoho let své zastoupení. Haas Fertigbau se specializuje na dřevostavby, o jejichž kvalitách se manželé přesvědčili mimo jiné i při rozhovorech s několika majiteli takových staveb.

Z katalogu firmy si vybrali typ domu s názvem Star Line a ten pracovníci firmy upravili přesně podle požadavku stavebníků. Majitelé měli své představy, které se jim do typového návrhu podařilo bez problémů zakomponovat. „Chtěli jsme pracovnu v přízemí oddělenou pouze posuvnými dveřmi, polovalbovou střechu, krb, balkon a arkýř na okapové straně, ne štítové. Firma nám ve všem vycházela vstříc,“ pochvaluje si majitelka. Když se začalo stavět, majitelé dojížděli každý den. „Nestačili jsme se divit, jak stavba postupovala rychle. V podstatě za tři dny byl dům pod střechou“.

112_1322_1

112_1322_2

Záleží na vkusu

Interiéry si majitelé zařizovali podle vlastního vkusu. Jednoznačná je inspirace italskými hřejivými barvami i italským typem kuchyní. V otevřeném přízemí dominuje dlažba, neboť krásný švýcarský salašnický pes je zde častým hostem. Přízemí je plné světla a to zejména díky prostornému arkýři, v němž je umístěn jídelní kout. Z obývacího pokoje se vstupuje okolo pracovny a krbu na jihozápadně orientovanou terasu. Na ní je umístěno venkovní posezení pod dřevěnou pergolou, která dostatečně chrání před horkým letním sluncem. Z terasy je nádherný pohled na krásně upravenou zahradu a vyhřívaný bazén. Majitelé jsou velmi spokojeni s tepelně izolačními kvalitami domu a jsou si jisti, že tentokrát zvolili dobře.

Jsou právem pyšni nejen na dům, ale také na nádherný velký pozemek, který byl upraven přesně podle jejich přání zkušeným zahradním architektem. Nechybí v něm po celý rok kvetoucí záhony s obložením z travertinu, japonská zahrada, kapénková závlaha, jezírko s želvou a japonskými rybami, dřevěný altán vhodný k poklidnému rozjímaní a velkorysý sad olemovaný přírodním potůčkem. Poklidná procházka se psem po vlastním pozemku jim dokáže příjemně zpestřit celé dopoledne.

112_1324_1

112_1324_2

Rate this post
Stavebka.com
Logo