Větrání v zimě

Většina lidí si myslí, že na větrání v zimě není co zkazit. Jednoduše řečeno otevřou okno a jakmile uznají za vhodné, tak ho naopak zase zavřou. Následuje skupina obyvatel, kteří raději přes zimu vůbec nevětrají, protože jim je zkrátka zima. To však může přivolat zdravotní komplikace, které jsou způsobovány především kvůli domácím plísním. Ty by se totiž ve vaší domácnosti začaly objevovat, pokud byste v zimě nevětrali. Jak správně větrat během zimního období si ukážeme v tomto článku.

Větrání v zimě

Špatné větrání v zimě může způsobovat vlhkost v bytě, což má negativní vliv na vaše zdraví. O tom jsme vám krátce řekli pár informací v prvním odstavci. Když se u vás v bytě ukážou první známky vlhkosti nebo plísně, je to jasný signál, že byste měli větrat. Jestliže si myslíte, že větráte dostatečně, pak je problém někde úplně jinde. S největší pravděpodobností tuto činnost neprovádíte správně. Plísně jsou hrozbou nejenom pro lidi s různými alergiemi, ale i pro zcela zdravé jedince. Nepodceňujte tuto situaci a zbavte se pomocí jednoduchých rad vlhkosti a plísní v domácnosti.

Tip: Pokud nemůžete pravidelně větrat, tak pomocným řešením může být i odvlhčovač.

Netrpíte pouze vy, ale i interiér nebo stavba

O zdraví jsme hovořili jako první, protože se jedná bezpochyby o nejdůležitější věc, které byste si měli vážit. Kromě zdraví má však vlhkost v bytě a plísně špatný vliv na interiér nebo stavbu nemovitosti. Pokud byste tento proces nechali zajít příliš daleko, mohli byste se ohrozit na životě i z pohledu nefungující stavby. Převážně trpí všechny trámy, strop a krov. Při dlouhodobé zanedbanosti by se snadno mohly nejdůležitější konstrukce zřítit.

Další nevýhody!

Mezi další nevýhody patří méně energie. Určitě to znáte, jedete v autě bez otevřených okýnek, ve kterém máte topení na maximum a začínáte pomalu, ale jistě usínat. Tak samo to funguje i v domácnosti. Čím více tepla je v bytě nebo domě, tím menší sílu na konci dne budete mít. Pusťte si do interiéru čerstvý vzduch a získejte tak novou energii. Mimo jiné se budete mnohem lépe soustředit, protože se vám prokrví mozkové buňky.

Ventilačka není řešení

Ventilačka vám problémy s větráním v zimě nevyřeší tak, jak by měla. Není na škodu ji v občasných chvílích využít, ale rozhodně to nemůžeme považovat za kvalitní větrání. Vlhkost v bytě díky větračce nezmizí, takže se ve finále budete stejně muset naučit, jak správně větrat. To si ukážeme v dalších odstavcích včetně doporučovaného času pro větrání v zimě. Správný čas tady hraje nejdůležitější roli. Příliš dlouhé větrání rovněž není pro lidi zdravé a mohlo by naopak způsobit nepříjemné onemocnění. Zvlášť ve velkých městech je dlouhé větrání na škodu kvůli výskytu zapáchajícího smogu.

Jak správně větrat?

Jestliže jste alespoň čtyřčlenná rodina, budete muset během zimního období větrat častěji než ti, kteří bydlí sami nebo ve dvou. Záležet bude i na činnostech, které provádíte. Při vaření je samozřejmě nutné větrat o něco déle. Výhodou je, pokud máte koupelnu i záchod vybavené oknem. Jedná se o místnosti, které vyžadují podobně jako kuchyně častější větrání. Nechceme vám radit, abyste větrali každých 15 minut, protože jedině vy musíte vědět, kdy je to opravdu zapotřebí. V každé domácnosti to funguje jinak a pouze jejich uživatelé si mohou s tímto problémem poradit nejlépe.

Doba větrání v zimě

Přesuneme se na poslední část tohoto článku, která patří zároveň mezi ty nejdůležitější. Jedná se o dobu větrání, kterou byste měli svým způsobem dodržovat. Jak už víte, ventilačka je vhodná pro občasné využití. Spolehnout se na ni ovšem nemůžete, protože je určena především pro letní měsíce. Zbývá vám tedy otevírání celého okna, a to na dobu od 4-6 minut. Jestli zvolíte nižší nebo naopak vyšší hranici už bude záležet na vás. Nezapomínejte na to, že by se mělo větrat v každé místnosti.

Rate this post

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo