Víte jakou vybrat matraci?

Pokud se ráno budíte unavení a celé rozlámaní, čtěte. Za bolestné ráno dost možná nese vinu vaše stará, proleželá matrace. Jak zvolit tu pravou, podle čeho se orientovat a jak matraci udržet čistou a zdraví nezávadnou jsme zjistili za vás!

Tipy na výběr a údržbu matrací

Spánkem člověk stráví třetinu života, matraci přitom kupuje v některých případech až na dvacet let, přestože odborníci doporučují maximálně sedmileté užívání. Každý člověk je jiný, a matrace, na kterou vaše teta pěje ódu, vám může způsobit bolehlav. Pokud totiž ležíte na nevhodné matraci neposkytující oporu, snažíte se v průběhu spánku najít optimální polohu, což se nedaří, a budíte se logicky s pocitem únavy. Jak poznáte, že vaše stará matrace dosloužila? Tělo většinou samo napoví, ale rozhodně matraci vyměňte, pokud ucítíte hrboly či prolákliny, při proležení středu matrace, při jejím roztrhání či výrazném znečištění. Nejen opotřebování signalizuje nutnost výměny, někdy stačí změna váhy nahoru nebo dolů, těhotenství, bolesti páteře nebo alergie a původní matrace přestane vyhovovat. Na kvalitu spánku má vliv nejen matrace, ale i způsob jejího ukotvení, rošt postele, polštář, pokrývky a klima v ložnici. Matraci je vždy vhodné vyzkoušet osobně a v obchodě si na ní poležet. Máte-li pocit, že se na matraci musíte párkrát vyspat, volte produkt od prodejce, který umožňuje zákazníkům matraci vrátit do třiceti (i více) dnů od zakoupení bez udání důvodu.

Pravidla výběru

Nejdůležitějším partnerem je tvrdost matrace. Pokud máte tendenci vybrat matraci té, na které jstedosud lehávali, zadržte. Není na trhu mnohem vhodnější výrobek? Nezměnila se vaše hmotnost od doby, kdy jste matraci vybírali naposledy? Čím vyšší je vaše hmotnost, tím tvrdší je matraci budete potřebovat. Příliš měkká vychyluje páteř z její osy a hodí se pouze na příležitostné přespání, tvrdá pak může způsobovat bolesti zad a ramen. Na trhu jsou i matrace s dvojí tvrdostí, na každé straně odlišné. Vodítkem při výběru pak je výška jádra, která má přímý vztah k nosnosti, ale i k životnosti matrace. U každé matrace najdete údaj o maximální nosnosti, jedná se o váhu zákazníka, do níž je výrobce schopen garantovat plnou a bezchybnou funkci matrace. Dalším kritériem výběru je věk zákazníka. Děti potřebují pevnou a středně tvrdou matraci, lidé v produktivním věku volí tvrdší a tužší materiály, které s věkem mění na měkčí a elastičtější povrch v kombinaci s pevným jádrem. Muži obecně volí tvrdší matrace než ženy.

Matrace a to ostatní

Při výběru matrace zohledněte i typ lůžka, do manželských postelí se nedoporučuje jedna velká matrace, která obvykle vyhovuje jen jednomu spáči a ten druhý musí udělat kompromis. Potah je nedílnou součástí matrace, měl by odvádět vlhkost, umožňovat cirkulaci vzduchu a v neposlední řadě by měl jít snadno vyprat v pračce, ideálně na 60 °C. Moderní technologie umožňují alergikům volit potahy s protiroztočovou úpravou, ale nejvhodnější je potah z takové textílie, kterou roztoči vůbec neprojdou a nemají tak šanci se do matrace dostat. Další věc, kterou se nevyplácí podcenit, je výběr roštu. Z hygienického hlediska se jeví ideální pevný nebo polohovatelný lamelový rošt, který umožňuje cirkulaci vzduchu a odvod vlhkosti. Senioři mohou volit elektrickou variantu roštu, který lze ovládat stisknutím tlačítka. Cena matrace je poplatná kvalitě, čím lepší materiál a užitné vlastnosti, tím vyšší cena. Rozhodně se nevyplácí rozhodovat pouze podle ceny, na druhou stranu ale není nutné kupovat na víkendovou chalupu ty nejdražší matrace z bio pěny.

Tip: V příštím článku se budeme podrobně věnovat sušičům rukou, se kterými jsme se mohli setkat v administrativních budovách, ale jsou vhodné i do domácnosti, protože rychle osuší mokré ruce bez nutnosti využívat ručníku.

Investice do matrace se vyplatí! Správně zvolená matrace umožní nerušený odpočinek a leckdy odstraní i chronické bolesti svalstva zad. Důležité je odzkoušet více typů a zvolit ten pravý při volbě zohledněte pohlaví, věk, váhu i zdravotní stav.

Desatero pro zdravý spánek

  1. Vleže na zádech je ideální poloha stejná, jako při rovném zpřímeném postoji.
  2. Vleže na boku má být krční páteř podepřena polštářem, aby nec’docházelo k vychýlení.
  3. Důležitý je pohyb, ideální jsou dlouhé procházky v přírodě, pilates nebo plavání.
  4. Citliví lidé by se měli vyhnout lepidlům v matraci – volte monoblok, nebo tzv. suchý zámek.
  5. Nejen alergici ocení snadno snímatelný a na 60 °C pratelný potah matrace.
  6. Polštář vybírejte podle polohy při spánku – na břiše nízký měkký, na zádech a boku vyšší.
  7. Rošt postele má být prodyšný, ideálně lamelový, a má dobře fixovat matraci.
  8. Ložnice by měla být zařízena minimalisticky a vymalována tlumenými odstíny barev.
  9. Pokrývky volte lehké a funkční, z moderních materiálů pratelných na 60 °C.
  10. Před spaním neprovádějte intenzivní fyzickou nebo duševní aktivitu.

Latex, gel nebo pružiny?

Latexové matrace jsou vyrobeny z kaučuku. Obvykle se jedná o směs přírodního a syntetického latexu. Tyto matrace se vyznačují měkkostí a pružností, příliš se nedoporučují alergikům, zejména při chybném uložení se zhoršuje jejich prodyšnost a v matraci se pak mohou množit mikroorganismy. Latex sám o sobě  je častým původcem alergie. Pružinová matrace – to je klasika, v současnosti se používá kvalitní systém na sebe navazujících pružin, doplněných obvykle rohoží a PUR pěnou, rovněž se nedoporučují alergikům, a to z důvodu horší údržby a nemožnosti vysát jádro. Taštičkové matrace jsou vlastně také pružinové, jen obsahují velké množství malých pružinek uzavřených v tzv. taštičkách. Výhodou této matrace je optimální rozloženíhmotnosti nocležníka na celou plochu matrace. K výrobě gelových matrací je použita pěna, doplněna je gelovými segmenty, které masírují při spánku akupresurní body, a tak uvolňují svalstvo během odpočinku.

Oblíbená pěna

Klasicky se k výrobě matrací užívá tzv. studená pěna, která je elastická a dobře drží svůj tvar. Má velké póry, což je optimální vlastnost pro odvod tělesného potu a distribuci tepla. K docílení opory páteře se používají pěny o různé hustotě, ideální je pak kombinace studené pěny s „línou“ pěnou. Pěnové matrace jsou nejvhodnější pro alergiky. Dražší variantou pěny je viskoelastická neboli pěna s paměťovým efektem, která mění svou tvrdost podle teploty a přispůsobí se tak ideálně křivkám vašeho těla, mírní bolesti zad a povzbuzuje prokrvení orgánů a funkci krevního oběhu. Zabraňuje vzniku proleženin u predisponovaných osob. No a konečně matrace z BIO pěny, jak studené, tak viskoelastické jsou vyrobeny nejen ze surovin pocházejících z ropy, ale i z přírodních olejů. Výhodou je kromě ekologického aspektu i lepší elasticita, nevýhodou vyšší cena.

Luxusní TEMPUR

tempur-matrace-stavebka.com

Za ferrari mezi matracemi lze považovat matrace z materiálu TEMPUR. Tento unikátní materiál vyvinula NASA v sedmdesátých letech minulého století, a původně měl zmírňovat přetížení vyvíjené na kosmonauty při startu. Jedinečně se přizpůsobí tělesné teplotě a poskytne tělu až netušené pohodlí zároveň s optimální oporou. Pro koho představuje matrace TEMPUR nedostižný sen, může zvolit anatomický polštář, opěrku zad, nebo krycí matraci. V nabídce narazíte i na kompletní sestavy postelí, matrací a roštů, kde se tento materiál budoucnosti snoubí s nadčasovým designem. Ať již zvolíte jakýkoli materiál, mějte na paměti, že matrace vám bude sloužit po celou řadu let a pro každého existuje ta pravá. Výběr vhodné matrace ocení určitě i miláček celé rodiny, pokud nějakého máte.

Tip: Nejenom výběr kvalitní matrace, ale i povlečení na jednotlivé roční období je důležité. Nejlevnější ceny povlečení najdete na Srovname.cz

5/5 - (2 votes)
Stavebka.com
Logo