Výběr vhodné matrace

Při zařizování ložnice často myslíme jen na to, jaké barvy mají stěny nebo v jakém stylu hledat nábytek a doplňky. Přitom nejdůležitější částí je právě matrace, na kterém spíme. Přečtěte si 6 nejdůležitějších faktorů, které nemůžete přehlédnout při koupi nových matrací.

1. Pružinová nebo nepružinové matraci?

V první řadě vybíráme matraci podle toho, jaké jsou rošty v posteli. Matrace bez pružin jsou určeny na všechny typy lamelových roštů s předpjatými pružnými lamelami. Pružinové matrace jsou vhodné především na pevné podložky, jako jsou dřevěné laťové rošty, nebo perforované desky, ale zároveň i na nepolohovatelné lamelové rošty.

Nejnovější generace pružinových matrací s taštičkovými pružinami je vhodná i na polohovatelné rošty. V případě použití lamelového roštu pod pružinové matrace dosáhnete měkčí (pružnější) pocit při spaní.

2. Jaký je správný rozměr matrace?

Aby vám netrčeli nohy z postele, měli byste si zvolit o 20 cm delší matrace než je vaše výška. Samozřejmě, abyste se při přetáčení neocitli na zemi, minimální šířka postele je 80 cm pro jednoho u manželské postelí a 90 cm pro jednolůžkové postele.

3. Jednu velkou matraci nebo dvě samostatné?

Jednoznačně dvě samostatné. Každý z nás má jiné požadavky a zvyky při spaní. Zde jsou důvody proč je lepší vybrat si dvě samostatné matrace: lehčí manipulace, odlišná tvrdost, partneři se navzájem neovlivňují, můžete použít i polohovatelné rošty a návlek z matrace můžete jednoduše vyprat i doma.

4. Jak si vybrat správnou tvrdost matrace?

Váše nová matrace by neměla mít výrazně jinou tvrdost než měla ta stará. Vše závisí samozřejmě na vaší výšce, hmotnosti a návycích. Pokud spíte na boku, zvolte měkčí matrace se zónovou tvrdostí u ramen a kolen. Pokud nejraději spíte na zádech, dobrou volbou jsou střední nebo tvrdé matrace. Nezapomeňte, že i typ roštu ovlivní pocit při ležení.

5. Jaká je životnost matrace?

Životnost ovlivňují použité materiály a podložky. Vždy si zvolte výrobce, který pracuje s certifikovanými materiály – obvykle označují matrace zárukou od 3 až do 10 let, podle toho jaké jsou použité materiály.

6. Kamenný obchod nebo online nákup?

Na internetu najdete spoustu informací ohledně správného výběru. Nicméně zkušenosti a rady odborníků nenahradí články, ani doporučení od známých. V kamenném obchodě kromě toho, že vám pomůže školený personál, máte možnost vyzkoušet každou matraci. Nákup v online obchodě vám ušetří čas a zjednoduší celý proces vybírání.

A jak zjistíte, že jste si vybrali tu správnou matraci?

Když budete spát v jiné posteli než doma a vzbudíte se s bolavými zády – to je jasný signál, že jste si vybrali správně.

Rate this post
Stavebka.com
Logo