Vybíráme digestoř do kuchyně

Ať už jste v situaci, kdy zařizujete novou kychyň nebo vám končí životnost té staré, tak budete určitě vybírat odsávač. Dnes vám povíme několik tipů, co sledovat v řadě produktů za parametry, abyste měli doma maximálně čistý vzduch.

V moderní domácnosti je digestoř podmínkou, hlavně pokud máte kuchyňský kout, ve kterém nejsou okna nebo máte místnost spojenou s obývacím pokojem. Zbaví vás zápachu a zajistí i nižší vzdušnou vlhkost. Tím pomůžete i před tvorbou plísní.

Zvolit filtr nebo odtah?

V případě, že máte dostupný odtahový komín, tak se vám vyplatí odtahová digestoř. Je mnohem výkonnější a nebudete nuceni ji věnovat tolik času. Filtrační digestoře potřebují jednou za půl roku vyměnit uhlíkový filtr. Jakmile budete odtahový odsávač par instalovat, tak je potřeba minimalizovat ohyby při připojení do komína. Protože by se tím jinak snižoval výkon. Digestoř je vhodné umístit, co nejblíže ke komínu.

Rozhoduje velikost kuchyně

Většina digestoří by měla mít uvedena výkon v metrech krychlových za hodinu – m3/h, které zvládne za hodinu pročistit. Jasnou představu o výkonu odsavače par zjistíte, že si vypočítáte objem kuchyně a ten vynásobíte 10x. Místnost, která je dobře dimenzovaná by měla pročistit vzduch 10x za jednu hodinu.

Výpočet výkonu:

plocha místnosti × výška × 10 = nejmenší sací výkon digestoře

Pro představu kuchyň o rozměrech 20 m2 a výšce 2,5 m potřebuje digestoř s výkonem nejméně 500 m3/h. V případě, že máte velkou kuchyň, tak byste se měli dívat po výkonu tisíce m3/h. Pomůže vám to si udržet dostatečně čistý vzduch i ve velkých prostorech.

Tak jakou zvolíte?

Vybírejte vždy stejně velkou o chlup větší než je vaše varná deska. Konstrukci volte podle umístění varné plochy. V případě, že máte desku na ostrůvku, tak je možné využít i digestoře prostorové. Může být klasická nebo výsuvná.

Nejčastěji se setkáte s komínovými odsavači. Digestoře filtrové jsou spíše závesné a to pod skříňkou nebo zabudované v ní.

 

5/5 - (1 vote)

Přidat komentář

Stavebka.com
Logo