Vytápění klimatizací

Klimatizace dnes tvoří běžnou součást našeho života. Názory na její používání se však různí. Mnozí přitom nevědí, že se může používat i na vytápění. A k tomu je to i cenově výhodné!

Pocitovou pohodu vnitřního prostředí vytvářejí mikroklimatické podmínky budovy. Kromě samotné kvality vzduchu je to i teplota. Pro zajištění ideálního stavu tepelné pohody a zdravého mikroklimatu jsou zapotřebí inteligentní technická zařízení – klimatizace.

Na začátku byl alkohol!

Moderní počátky klimatizace se datují do roku 1902 kdy Willis Carrier vynalezl přístroj pro úpravu vzduchu pro jedno vydavatelství v New Yorku. Přístroj foukal vzduch na studené cívky a tak udržoval teplotu a vlhkost v místnosti a bránil papíru před krčením a inkoustu před rozpíjením. První nápad s chlazením prostřednictvím vzduchu má však na svědomí alkohol. Benjamin Franklin a profesor na Cambridgeské univerzitě John Hadley zjistili, že vypařování alkoholu a jiných těkavých tekutin, které se vypařují rychleji než voda, dokáží ochladit objekt natolik, že voda zamrzne.

Chlazení – vytápění

V současnosti je klimatizace důležitým technickým pomocníkem. Primární funkcí klimatizace je zajistit ideální mikroklima v interiéru. Málokdo však ví, že klimatizace se mohou používat i na vytápění. Klimatizace s funkcí topení je vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Jednodušší klimatizace jsou vhodné pro použití zejména v přechodném období, na jaře a na podzim, kdy se venkovní teplota drží nad nulou. Při náhlém ochlazení, kdy není vhodné a účinné zapínat centrální vytápění (podlahové vytápění potřebuje na vytopení několik hodin), klimatizace dokáže rychle, efektivně a pohodlně vytopit místnost. Při náhlém oteplení zase dokáže zareagovat na změnu teploty chlazením.

Klimatizaci minus nevadí!

Modernější typy klimatizaci ale dokáží efektivně vytopit interiér i při minusových teplotách až do -20 ° C venkovní teploty. Používají se zejména v prostorách, kde jiný druh vytápění není vhodný, nebo efektivní. Před samotnou koupí však doporučujeme poradit se s odborníky (Com-Klima). Musíme mít ujasněno, kde klimatizaci chceme mít umístěnou a zda chceme hlavně chladit místnost, nebo i vytápět či větrat. Prodejní technik by měl zhodnotit tepelné zisky i tepelné ztráty interiéru, ve kterém bude nainstalována klimatizace. Důležitou roli zde hraje poloha bytu, umístění a velikost oken. Cena klimatizací s funkcí vytápění je přibližně stejná jako při klimatizacích pouze s funkcí chlazení. Z tohoto důvodu někteří importéři klimatizace pouze s funkcí chlazení ani nenabízejí. Dnes jsou na trhu nejrůznější klimatizační jednotky. Moderní klimatizace se automaticky přizpůsobují okolnímu prostředí. Doporučujeme proto klimatizaci s invertorem, který přizpůsobuje výkon klimatizace požadavkům. Dosáhnete tím nejen snížení spotřeby elektrické energie, ale také lepší zabezpečení rovnoměrné teploty během celého roku.

Ačkoliv dobrá a kvalitní klimatizace není levná záležitost, vzhledem k vysoké účinnosti zařízení, je návratnost překvapivě rychlá.

midea

Rate this post
Stavebka.com
Logo