Zařizujeme kuchyň


Kuchyň je místo, kde se setkává celá rodina, místo, kde se připravuje a konzumuje jídlo, tráví čas s rodinou a přáteli. Při plánování osvětlení kuchyně nesmíte zapomínat, že je to především pracovní místo. Proto je nutné zvolit správné a praktické osvětlení.

Hlavní svítidlo

Jestli budeme brát v úvahu typickou kuchyň, tak se stropní svítidlo nachází ve středu místnosti. Získáte tím rovnoměrné osvětlení, ale není dostačující pro pohodlnou práci. Pracovní desky a skříňky se většinou nacházejí u zdi, takže si při přípravě jídla budete stínit. Toto osvětlení je také velice neekonomické, protože se často v kuchyni používají velice výkonné žárovky. Budeme teda brát v úvahu princip čtyř zdrojů světla.

Tip: Centrální nebo hlavní osvětlení může snadno upevnit do stropních podhledů, které mají řadu výhod. Dokáží zvýšit atraktivitu pokoje nebo chodby, případně s nimi zakryjete stropní trámy či neomítnutý nebo poškozený strop. Do podhledu můžete namontovat zapuštěná bodová světla a natáhnout nad ním elektrické kabely či trubky. Snížením stropu navíc ušetříte na vytápění. Existují různé systémy montáže podhledů, například pomocí svorek nebo rychlou a jednoduchou montáž nabízí stropní desky.

Centrální osvětlení

Jako centrální osvětlení můžete využívat přisazenou stropnici nebo podhledová svítidla zapuštěná do stropu. Pokud máte v kuchyni i stůl, tak je vhodné umístit lampu nad něj. V tomto případě pouřijte svítidlo se stínidlem, které nasměruje světlo směrem dolů. Pustit se můžete i do kombinace dvou typů svítidel, použít můžete jak podhledová, tak velkou závěsnou lampu, kterou můžete zavěsit nad stůl.

Osvětlete pracovní plochu

Pracovní desky, které se nacházejí pod skříňkami by měly být osvětleny silným a hlavně jasným světlem. Takové světlo vám usnadní veškerou práci při přípravě jídla a servírování na jídelní sety.

Na osvětlení můžete použít více typů osvětlení, ale v praxi se nejčastěji používají lineární zářivky namontované pod skříňku nebo nejmodernější LED svítidla, která ušetří mnoho energie. Jestli plánujete i nákup digestoře, tak vybírejte model s kvalitním vestavěným osvětlením, které vám pomůže při vaření a dobře vám osvětlí varnou plochu.

Pomocné světlo

Noční osvětlení patří mezi ty, které vám usnadní život, když večer rodinní příslušníci hledají něco na zub v kuchyni. Postačí jedno nástěnné LED svítidlo. Při plánování osvětlení kuchyně je dobré myslet na to, aby jedno svítidlo s nízkou spotřebou fungovalo nezávisle na zbytku osvětlení.

Dekorativní osvětlení

Odborníci vám určitě sdělí že při plánování je tento typ světla jeden z nejtěžších. Princip je ale jednoduchý – dekorativní osvětlení nemůže dominovat před pracovním osvětlením, ale mělo by být pouze doplňkem. Mohou to být např. halogenová nebo LED světla instalovaná nad skříňkami. Dokáží dekorativně zvýraznit barvu nebo strukturu dřeva nebo po otevření dvířek osvětlí skříňky uvnitř. Zajímavé a efektivní může být i osvětlení se silným paprskem světla pro osvětlení místa, kde stojí třeba váza.

Pokud máte svoji pracovní plochu již osvětlenou, tak nezbývá nic jiného než si připravit a vychutnat např. kávu Robusta s nahořklým aroma.

Rate this post
Stavebka.com
Logo